-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ بهمن ۱۱, یکشنبه

او که به جنگ پایان میداد؛ جنگ به میراث گذاشت.

بارک اوباما، از ناحیه افغانستان تحت فشار است.


به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، 15 سال پس از آغاز جنگی که تعداد اندکی آمریکایی درباره آن صحبت می‌کنند، شرایط در افغانستان بدتر شده و همین امر مانع از آن می‌شود که پایان خوشی که اوباما پیش از ترک سمتش متصور آن بود، فراهم نشود. خشونت‌ها رو به افزایش است، طالبان دست به انجام حملات جدیدی می‌زند،‌ روند صلح در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و داعش برای محکم کردن جای پای خود در این سرزمین جنگ‌زده تلاش می‌کند.

افغانستان هنوز منطقه‌ای خطرناک است. اقتصاد ضعیف اعتماد عمومی به دولت جدید را زیر سوال برده است. پولیس افغانستان و سربازان به سختی تلاش می‌کنند تا 13 ماه پس از کاهش 90 درصدی شمار نیروهای ائتلاف نظامی تحت امر آمریکا کشور را حفظ کنند.

نکته حیاتی این است که برای دومین بار بارک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا در حال بازنگری طرحش برای کاهش تعداد نیروهای آمریکایی از 9800 تن به 5500 تن پیش از ترک ریاست جمهوری در ژانویه 2017 است.

جیمز دابینز، نماینده ویژه سابق اوباما در امور افغانستان و پاکستان گفت: من گمان نمی‌کنم شاهد کاهش نیروها در آینده نزدیک باشیم. پیش‌بینی می‌کنم که اوباما این تصمیم را به رییس‌جمهوری آتی واگذار کند. آنها امید دارند که کارها طبق روال پیش برود و مجبور نشوند که درباره این تصمیم که آیا باید کاهش اجباری را اجرا کنند یا خیر، نظری بدهند و آن را به اواخر تابستان و یا اوایل پاییز موکول کنند که در واقع دولت روزهای پایانی خود را می‌گذراند.

مقام‌های نظامی ارشد و نیز جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در کنگره معتقدند که تغییر اجباری بیش از این در سطح نیروها در دوران اوباما ایده خوبی نیست.

سناتور جان مک‌کین، رییس کمیته نیروهای مسلح سنا با بیان اینکه افغانستان در شرایط بحرانی است، گفت: در حالی که شرایط امنیتی در افغانستان رو به وخامت گذاشته است، هیچ منطق استراتژیک و نظامی‌ای برای کاهش بیشتر نیروهای آمریکایی وجود ندارد.

ژنرال جان میک نیکولسون، گزینه اوباما برای فرماندهی آتی نیروهای آمریکایی در افغانستان در جلسه استماع پنجشنبه گذشته در سنا گفت، نیروهای امنیتی افغانستان هنوز نتوانسته‌اند کنترل کامل اوضاع را به دست بگیرند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تلاش‌های آمریکا در سال 2015 به پیروزی یا شکست انجامید، گفت: طالبان بر خلاف پیش‌بینی ما با شدت بیشتری به نیروهای امنیتی افغان حمله می‌کند. به همین دلیل ما نتوانسته‌ایم به آن پیشرفتی که مدنظر داشتیم، دست یابیم.

طالبان پاییز گذشته به مدت کوتاهی کنترل کندز در شمال افغانستان را به دست گرفتند و سفیر افغانستان در آمریکا از آن به عنوان یک “عقب‌گرد” یاد کرد.

در گزارش دیگری به کنگره، بازرس ویژه دولت آمریکا در امور بازسازی افغانستان گفت که از سال 2001 طالبان اکنون کنترل مناطق بیشتری را در دست دارد.

بارک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا تاکنون یکبار از طرح کاهش نیروهای آمریکایی عقب‌نشینی کرده است.

اوباما در ابتدا طرح‌هایی را برای کاهش نیروها به 5500 تن تا اواخر سال گذشته میلادی اعلام کرد و گفت که تعداد آنها تا پایان 2016 به 1000 نیرو کاهش می‌یابد. اوباما در پاییز گذشته تصمیمش را عوض کرد و گفت که شرایط به قدری شکننده است که نمی‌توان نیروها را خارج کرد.

وی طرح‌هایی را برای نگه داشتن نیروهای کنونی که حدودا 9800 تن هستند را تا سراسر 2016 اعلام کرد تا آنها به عملیات‌های مبارزه با تروریسم و نه ایفای نقش تهاجمی ادامه دهند و به نیروهای افغانستان برای مقابله با حملات طالبان مشاوره بدهند.