-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ دی ۲۴, پنجشنبه

اشاره: جنگ افغانستان سرمایه گزاری چین دربندر گوادر را با خطر مواجه کرده است. وال ستریت ژورنال به این موضوع اشاره کرده است.

 
والستریت ژورنال
روزنامۀ والستریت ژورنال در شماره اخیرش نیز به موضوع نشست چهار جانبه روز دوشنبه پرداخته است.
والستریت ژورنال می نویسد: انگیزه به عوض تهدید می تواند طالبان را برای مذاکرات با افغانستان آماده کند.
نماینده گان طالبان در نشست روز دوشنبه به میزبانی اسلام آباد حضور نداشتند.
به گفتهء والستریت ژورنال، مقامات افغان می خواهند تا پیش از آغاز فصل جنگ که معمولاً ماه اپریل است، برای کاهش خونریزی به یک توافق دست یابند. همچنان پاکستان نیاز دارد تا برای ایجاد صلح و ثبات در افغانستان تلاش کند زیرا خشونت ها می توانند از مرز های افغانستان بیرون شده و برنامه سرمایه گذاری چین به ارزش ۴۶ میلیارد دالر در این کشور را تهدید کند.
در ماه های اخیر طالبان تلاش کردند تا با راه اندازی حملات بیشتر نشان دهند که در زمستان نیز می توانند به درگیری ادامه دهند.
والستریت ژورنال می گوید، اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان برای استراتیژی رفتن از طریق پاکستان به مذاکرات با طالبان تحت فشار قرار گرفته است.
کابل بدین باور است که پاکستان از مدت زیاد بدینسو طالبان را برای منافع خود در افغانستان استفاده می کند ادعای که پاکستان همواره رد می کند.