-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ بهمن ۱۰, شنبه

اعزام افغان ها درجنگ سوریه، با قندو قمچین

لشکر ویژه افغان ها به نام «فاطمیون» کارگزار دساتیر سپاه پاسداران در جنگ های نیابتی است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید سپاه پاسداران ایران هزاران افغان را برای جنگ به سوریه می‌فرستد.

این سازمان روز گذشته (جمعه) اعلام کرد که برخی از این افراد به زور از سوی سپاه پاسداران بسیج و برای جنگ در کنار نیروهای هوادار بشار اسد به سوریه فرستاده می‌شوند.

پیتر بوکائرت مدیر بخش امور اضطراری سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفته است که حکومت ایران علاوه بر دادن مشوق‌هايی به مهاجران افغان برای رفتن به جنگ سوریه، برخی از آن‌ها را به زور اعزام می‌کند. تعدادی از این افراد گفته‌اند که حکومت ایران تهدیدشان کرده است در صورت نرفتن به سوریه از ایران اخراج خواهند شد.

به گفته آقای بوکائرت، تعدادی از پسران و مردان جوان افغان که ساکن ایران بودند در هراس از اعزام به جبهه‌های جنگ سوریه به اروپا گریخته‌اند.

حکومت ایران می‌گوید واحدی که تحت عنوان « فاطمیون» شناخته می‌شود، متشکل از افغان‌های شیعه مذهبی است که برای حفاظت از اماکن مقدس شیعیان در برابر تندروهای سنی مثل گروه «خلافت اسلامی» به طور داوطلبانه در جنگ سوریه شرکت می‌کنند.

اما برخی گزارشات حاکی از آن است که ایران در ازای مشارکت مهاجران افغان در جنگ سوریه به آن‌ها مشوق‌هایی مثل حق اقامت در ايران و حقوق ماهانه می‌دهد.

جمهوری اسلامی ایران شرکت نظامیان آن کشور در جنگ داخلی سوریه را همواره تکذیب کرده و تأکید می‌کند که فرماندهان نظامی ایران در سوریه نقش «مشاوران نظامی» را ایفا می‌کنند.

با این همه مراسم یادبود و تشیع جنازه این به اصطلاح «داوطلبانی » که از ایران، افغانستان و گاه از پاکستان به سوریه اعزام می‌شوند به خصوص در ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

بیش از ده افغانی که سازمان دیده‌بان حقوق بشر با آن‌ها مصاحبه کرده است گفته‌اند که خود آن‌ها یا اعضای خانواده‌شان از سوی حکومت ایران استخدام و یا به زور مجبور شدند برای جنگ به سوریه بروند.

شش نفر از این افراد گفتند که در مراکز آموزشی وابسته به بسیج یا سپاه پاسداران در حومه تهران و شیراز آموزش نظامی دیده‌اند. دو نفر از آن‌ها داوطلبانه به جنگ سوریه رفته‌اند ولی چهار نفر دیگر گفتند که خود آن‌ها یا اعضای خانواده آن‌ها به زور به سوریه اعزام شده‌اند.

این افراد گفتند افغان‌ها در بسیاری از جبهه‌های جنگ داخلی سوریه از جمله دمشق، حلب، دیرالزور، لاذقیه و حتی بلندی‌های جولان که در جوار مرز اسرائیل قرار دارد، شرکت داشته‌اند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که حدود سه میلیون مهاجر افغان که از سرکوب، خشونت و تداوم جنگ در افغانستان گریخته‌اند، در ایران زندگی می کنند.