-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ دی ۱۹, شنبه

موج برگشت در سیاست امریکا

پیام اصلی این گزارش ( درصورتی که واقعاً به اجرا درآید) بیانگر شکست پروژه داعش، طالب والقاعده است. پیام ثانوی این است که گروه های افراطی، از کنترول خارج شده و یا از سوی قدرت های رقیب امریکا به کار گرفته می شوند.


دولت آمریکا برای مبارزه با ترویج افراط‌گرایی در فضای مجازی و جذب نیروهای جدید از سوی گروه‌هایی چون داعش، اقدامات جدیدی چون تشکیل گروه‌های عملیاتی ویژه را در دستور کار خود قرار داده است.
دولت آمریکا روز جمعه (هشتم ژانویه - ۱۸ دی) خبر تشکیل این گروه‌ها را اعلام کرد.
همزمان گفته شده رایزنی میان مقام‌های کاخ‌سفید با مدیران شرکت‌های بزرگ اینترنتی دنیا در شهر سن‌خوزه کالیفرنیا آغاز شده است.
در این رایزنی‌ها مدیران ابرشرکت‌های چون گوگل، اپل، مایکروسافت، فیسبوک و توییتر و مدیران ارشد دولت آمریکا حضور دارند و قرار است نتیجه آن راهکاری برای مقابله با پروپاگاندای مجازی گروه‌های افراط‌گرایی چون داعش باشد.
یکی دیگر از اقدامات مورد نظر کاخ‌سفید تشکیل یک گروه عملیاتی مشترک میان دادگستری و وزارت کشور آمریکا برای مبارزه با افراط‌گرایی خشونت‌آمیز است.
وزارت‌ خارجه آمریکا هم از تشکیل یک "مرکز مشارکت جهانی" برای توانمند کردن مخاطبان خارج از ایالات متحده جهت مقابله با تبلیغات داعش خبر داده است.
ند پرایس، از سخنگویان کاخ‌سفید امروز گفت: "حملات پاریس و سن‌برناردینو به آمریکا و متحدانش و نیز بخش خصوصی این مهم را خاطر نشان کرد که باید در برابر تلاش‌ها برای جذب نیرو از سوی گروه‌های افراط‌گرایی چون داعش اقدام کرد."
قرار است لوریتا لینچ، دادستان کل، جیمز کُمی، مدیر پلیس فدرال آمریکا (اف.بی.آی) و جیمز کلپر، مدیر سازمان ملی اطلاعات هم به این جلسات رایزنی با مدیران شرکت‌هایی چون گوگل، مایکروسافت، اپل، فیسبوک و توییتر بپیوندند.
غول‌های دنیای مجازی بارها از تداخل چنین اقداماتی با "حفظ حریم خصوصی" کاربران‌شان اظهار نگرانی کرده‌اند.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس که می‌گوید به دستور کار این جلسات دسترسی پیدا کرده، دولت درصدد است به این شرکت‌های خصوصی نشان دهد که چه طور گروه‌های چون داعش از خدمات و سرویس‌های کدگذاری پیغام‌ها سود می‌برند.
تشفین مالک و سید فاروق زن و شوهر مسلمان افراط‌گرا، یک ماه پیش در جریان حمله‌ای مسلحانه در شهر سن‌برناردینو کالیفرنیا ۱۴ نفر را کشتند و دهها نفر دیگر را زخمی کردند.
هر دوی آنها که ساعتی پس از این حمله در درگیری با پلیس کشته شدند پیش از ازدواج از طریق اینترنت و با استفاده از پیغام‌های کدگذاری شده با یکدیگر آشنا شده بودند.
در حالی که پس از شکل‌گیری این حمله و حملات پاریس، دولت‌ها تلاش می‌کنند ابرشرکت‌های اینترنتی را به همکاری با سازمان های امنیتی و قضایی در مبارزه با تروریسم ترغیب کنند، شرکت‌هایی چون گوگل و مایکروسافت یا شبکه‌های اجتماعی چون فیسبوک و توییتر می‌گویند ضمن تمایل به کمک نگران حفظ حریم‌خصوصی کاربرانشان هستند و بیم آن دارند که با دادن اطلاعات اشتباه به مقام‌های اطلاعاتی و قضایی موجب دردسر مشتریان خود شوند.