-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ دی ۲۶, شنبه

اوباما مجوز فروش هواپیما به ایران را صادر کرد.

چرخش سیاست خارجی امریکا در جهت مخالف


با نزدیک شدن به زمان اجرای توافق جامع اتمی ایران و قدرت های جهانی و رفع تحریم های اتمی علیه ایران، باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا طی فرمانی، مجوز فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را صادر کرده است.

بر اساس فرمان رییس جمهور آمریکا، وزارت خارجه این کشور پس از تایید تعهداتی که ایران بر اساس برجام باید انجام دهد، اجازه خواهد داشت مجوز صدور هواپیماهای مسافربری به ایران را صادر کند.

وزرای خارجه ایران و آمریکا و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز ۲۶ دی ماه (۱۶ ژانویه) برای اعلام رسمی اجرای توافق و پایان تحریم ها به وین رفته اند. علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران هم که همراه هیات ایرانی به وین سفر کرده در حین گفت و گو با خبرنگاران ایرانی پایان تحریم فروش هواپیما به ایران را تایید کرده است. خبرگزاری ایسنا می گوید آقای صالحی در زمان پرواز به وین به مزاح به خبرنگاران گفت: با هواپیمای نو به تهران بر می‌گردیم.
شرکت های هواپیمایی ایران سال هاست که بر اثر تحریم‌های آمریکا از معامله مستقیم با شرکت های عمده هواپیماسازی که آمریکا سهام دار اصلی آنها است، محروم بوده اند.
از سال ۱۳۶۹ (۱۹۹۰) تاکنون بیش از ۲۰۰ سانحه هوایی در ایران روی داده که طی آن ۲۰۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.