-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ بهمن ۵, دوشنبه

چرا تنها «شاخه افغان داعش» تروریزم است؟

از اظهارات دکترغنی در داووس سوئیس بر می آید که ادبیات و جنگ امریکا با تروریزم درحال تغییر است. همان کاری که در برخورد با طالبان صورت گرفت. طالب، 14 سال تروریست بود؛ سپس از فهرست «دشمن» خط زده شد!


اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان قول داده است که گروه پیکارجوی 'دولت اسلامی' (داعش) را که شاخه محلی آن با نیروهای دولتی و پیکارجویان طالبان درگیر شده است "دفن" کند.
آقای غنی در مصاحبه با بی بی سی گفت که داعش "یک پدیده افغان نیست" و جنایات آن باعث "رویگردانی" مردم از این گروه شده.
او گفت:‌ "افغان ها حالا با انگیزه انتقام جویی می جنگند. اینها (داعش) اشتباه کرده اند با این ملت طرف شده اند."
آقای غنی همچنین خواستار اقدامات علیه داعش در سطح منطقه ای و بین المللی شد.

او که در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس شرکت کرده بود گفت: "نمی توان انکار کرد که ما اکنون با خطرات قابل توجهی روبرو هستیم... مقدار زیادی از دیپلماسی من با هدف ایجاد اجماع منطقه ای انجام شده، و منطقه ای که وارث خصومت های قبلی و رفتارهای کوته بینانه است نیازمند تلاش و تمرکز خواهد بود."

وزارت خارجه آمریکا هفته پیش گفت که شاخه افغان داعش را یک سازمان تروریستی تعریف کرده است.
به گفته وزارت خارجه آمریکا این گروه در ژانویه سال گذشته تشکیل شد و متشکل از اعضای سابق طالبان پاکستان و طالبان افغانستان است.
وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون هم روز ۲۱ ژانویه تایید کرد که به فرماندهان خود در افغانستان برای عملیات نظامی علیه داعش مجوز داده است.