-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ دی ۱۱, جمعه

پروژه «تاپی» یک تصادف نیست.

 نیویارکر


روزنامۀ دی نیویارکر The New Yorker زیر عنوان پایپ لاین تاپِی و راه ها به سوی صلح در افغانستان یک مطلب نشر کرده است.

تاپی نام پروژۀ عظیم انتقال گاز طبیعی ترکمنستان به هند و پاکستان از طریق افغانستان می باشد.

دی نیویارکر در ادامه می نویسد، هنگامیکه رئیس جمهور افغانستان به تاریخ دهم دسمبر از اسلام آباد به کابل برگشت از وی توسط یک حملۀ طالبان که در نتیجۀ آن بیش از پنجاه نفر در پایگاه هوایی کندهار کشته شدند و استعفای رئیس امنیت ملی خود استقبال شد.

روزنامه می افزاید که رحمت الله نبیل یک روز قبل از استعفای خود در بارۀ دلایل آن در صفحۀ فیس بوک خود نوشته بود که علت آن عدم موافقۀ وی با برخی پالیسی ها می باشد.

روزنامه می نویسد که رئیس جمهور غنی در اسلام آباد در گردهمایی سالانۀ پروسه قلب آسیا اشتراک کرد که یک مناسبت منطقه ای برای حمایت از افغانستان است.

به نوشته روزنامه، صدراعظم پاکستان اگر چه این کشور از طالبان افغان حمایت می کند، اظهارات گذشتۀ خود را یکبار دیگر تکرار کرده دشمنان افغانستان را دشمنان پاکستان خواند.

ولی در عین حال رحمت الله نبیل رئیس سابق امنیت ملی افغانستان در یک پیام خود در فیس بوک نوشت طالبان که حکومت پاکستان از فعالیت آنها در خاک خود چشم پوشی می کند، هزاران لیتر خون هموطنان ما را می ریزند.

روزنامه می نویسد، چهار روز بعد هنگامیکه رئیس جمهور غنی پس از اشتراک در مراسم افتتاح پروژه تاپی از ترکمنستان برگشت استقبال از وی بسیار متفاوت بود. او با جوانان در ارگ ریاست جمهوری ملاقات کرد و در چندین ولایت مراسم استقبال از پروژه تاپی برگزار شد.

دی نیویارکر می نویسد، این پروژه که نیازمندی های انرژی هند و پاکستان را مرفوع خواهد ساخت و قرار است تا سال ۲۰۱۹ تکمیل شود به افغانستان سالانه چهارصد میلیون دالر از آن عاید خواهد شد.

روزنامه می افزاید، ساختن یک پایپ لاین گاز و ایجاد صلح با شورشیان اسلامگرا شاید دو پروژۀ متفاوت دیده شوند ولی این کدام تصادف نیست که رئیس جمهور غنی، صدراعظم نواز شریف و دیگر رهبران منطقه برای حمایت از هر دو پروژه از جنوب آسیا به آسیای میانه رفت و آمد می کنند.