-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ دی ۲۷, یکشنبه

هم آهنگی چین- روسیه بر سر سوریه

خبرگزاری سپوتنیک


معاون وزیر امورخارجه روسیه که فرستاده ویژه پوتین در امور خاورمیانه نیز هست با سفیر چین در مسکو دیدار و درباره بحران و جنگ داخلی سوریه مذاکره و تبادل نظر کرد. در بیانیه ای که پس از این دیدار صادر شد، دو طرف بر حل بحران سوریه بر مبنای بیانیه شورای امینت سازمان ملل تاکید و آن را یگانه راه حل دانستند.

بموجب بیانیه شورای امنیت سازمان ملل، یک دولت انتقالی طی 6 ماه باید در سوریه تشکیل شود. این دولت موظف به اصلاح قانون اساسی (کاهش اختیارات رئیس جمهور و گسترش اختیارات پارلمان و نخست وزیر) و سپس برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تحت نظارت بین المللی است.

قطعنامه شورای امنیت با شماره 2254 در سازمان ملل ثبت شده و سازمان ملل نقش ناظر مستقیم تحولات طی دو 6 ماه در سوریه را برعهده خواهد داشت.

اجلاس سوریه که وزاری خارجه امریکا و روسیه بر سر دستور کار آن جمعه با هم دیدار خواهند کرد قرار است روز 25 ژانویه (5 بهمن) در ژنو سوئیس تشکیل شود. (منبع اصلی خبر، خبرگزاری اسپوتنیک)