-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ دی ۱۲, شنبه

آموزش انتحاری زنان بیوه در نورستان

گزارشی اضطراب آور از قلم عبدالحی «ورشان» روزنامه نگار 


متاسف هستم که در آغازین روزهای سال جدید ترسایی ( ۲۰۱۶) خبر درد انګیز و تکاندهنده را قید قلم کرده خدمت دوستان تقدیم میکنم . 
این خبر درد آور هم از دیار آبایی ام از نورستان شرقی است . یعنی ایجاد مرکز آموزش انتحاری و انفجاری برای زنان در نورستان شرق .
در دهکده ای کوهردیش ، از مربوطات ولسو الی کامدیش تا حال 8 زت - که شوهران شان در جنګهای مختلف در صفوف طالبان کشته شده اند - آماده شده اند تا به محل آموزش انتحار و انفجار رفته از این فن غیر انسانی چیزی بیاموزند و بعدا در جنګها شرکت بکنند و در صورت لزوم خود را منفجر بسازند و عملیات انتحاری انجام بدهند .
تا حال ازین ۸ زنان ، که در پایګاه طالبان در ګوهردیش ثبت نام کرده از نرد طالبان سواتی و وزیرستانی که به آموزش فن انفجار و انتحار آموخته اند و ازین جمله ۲ تن شان در حمله اخیر طالبان در پوسته دولتی در نزدیک بریکوت شرکت کرده بودند که در اثر بمباردمان هوایی نیروهای امنیتی کشته شده اند ، و شش تن دیګر سلاح بردوش در قریه همراه با طالبان ګشت و ګذار مشغول و به هر کس بصورت علنی میګویند که برای حملات خودکش و انتحاری آماده هستند . من نام اینها را بخاطر حفظ حرمت و آبروی خانواده ګی شان ، ذکر نمیکنیم .
من ، در آغازین بخش خبر از درد و درد جانګاه سخن ګفتم و این درد بخاطری برایم جانګاه است که این روند آموزش انتحاری و انفجاری برای زنان ، تنها در قریه یا دهکده ای ګوهر دیش یا اشتورات ، محدود نمانده است ، بلکه به دهات مجاور آن یعنی قریه جات بازګل ، پتیګل ، ساریت ، کمو و میردیش ، ګسترش یافته است .
به موجب ګزارشهای دریافتی از منطقه تا حال ۱۶ زن ، در جهار قریه ذکر شده نام نویسی کرده اند و این فهرست روز تا روز طویل تر شده میرود . حاشا و دریغا ازین وضعیت که مقامات به اینګونه مسایل توجه ندارند .