-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ بهمن ۱۸, یکشنبه

35 میلیارد دالر خرج، اما قوای هوایی وجود ندارد.

اشاره: امریکا همیشه از مبالغ کلان مصرف سخن میگوید؛ اما همزمان مدعی است که نارسایی اردوی ملی مایه نگرانی است.


روزنامه واشنگتن پُست در شماره اخیر خود مطلبی دارد تحت عنوان "فشار جنگ علیه طالبان اردوی افغانستان را مجبور ساخته است که سن استخدام افراد را بلند ببرد."

روزنامه می نویسد توانایی و ظرفیت اردوی افغانستان همیشه یک منبع نگرانی بود، اما در یک سال گذشته با افزایش حملات طالبان نارسایی های اردوی ملی افغانستان بیشتر در مرکز توجه قرار گرفته است.

روزنامه می افزاید، با وجود ۳۵ میلیارد دالر مصرف امریکا در ظرف ۱۵ سال برای تقویه اردوی ملی افغانستان، در ماه های اخیر سال گذشته میلادی کندز بدست طالبان سقوط کرد. هر چند این شهر دوباره از تصرف طالبان خارج شد اما این عمل خالیگاه را در کار کنترول حکومت افغانستان بر مناطق آن نشان می دهد.

علاوه بر آن به نوشته روزنامه واشنگتن پُست، تحلیلگران به این باورند که اردوی ملی افغانستان در یک سال گذشته تلفات بی سابقه را متحمل شده است.

هر چند ارقام دقیق ارایه نشده، اما مقامات نظامیان امریکایی می گویند که در سال ۲۰۱۵ تعداد تلفات قوای افغان ۲۸ درصد بلند رفت.

از این رو به نوشته روزنامه، قوماندان سابق قوای امریکا در افغانستان جنرال جان کمپبل از اردوی افغانستان خواست که قاعده های استخدام را تغییر بدهد و بالاخره وزارت دفاع افغانستان هم این قاعده را تغییر داده و اکنون سن استخدام عساکر را تا ۳۵ و حتی ۴۰ سال بلند برده است، در حالی که در کشورهای همجوار افغانستان هند و پاکستان هیچ سربازی بالاتر از سن ۲۳ و یا ۲۴ نمی تواند به قوای پیاده اردو استخدام شود.