-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ اسفند ۱, شنبه

50 هزار دالر به قطب الدین «هلال»

منابعی در افغانستان از کمک انگلیس به حزب گلبدین حکمتیار خبر دادند.


کابل - ایرنا - یک ماه پس از قطع پرداخت های مالی دولت به شورای عالی صلح افغانستان، منابعی در این کشور اعلام کردند که این شورا از کمک های انگلیس، ماهیانه مبلغ 50 هزار دلار به یک چهره نزدیک به «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی، از گروه های مخالف مسلح دولت پرداخت می کرده است.
منابعی در افغانستان از کمک انگلیس به حزب گلبدین حکمتیار خبر دادند
به گزارش ایرنا، برخی از فعالان سیاسی در صفحه اجتماعی خود نوشتند که شورای عالی صلح این مبلغ را هر ماه در اختیار «قطب الدین هلال» قرار می داده و گفته شده که این حقوق هنگفت با کمک مالی انگلیس به این چهره نزدیک به حزب اسلامی افغانستان پرداخت می شده است.
شبکه های اجتماعی افغان نوشتند: «اسناد و مدارکی به رسانه ها درز کرده که نشان می دهد شورای عالی صلح افغانستان به «قطب الدین هلال» از چهره های حزب اسلامی و نزدیک به گلبدین حکمتیار، ماهانه 50 هزار دلار حقوق می داده و گفته می شود این پول هنگفت از کمک های «انگلیس» به آقای هلال پرداخت می شده است.
حزب اسلامی افغانستان و هلال تاکنون در این باره واکنشی نشان نداده اند.
منابع افغان از حزب اسلامی افغانستان به رهبری گلبدین حکمتیار به عنوان یکی از گروه های مسلح که برای سرنگونی دولت وحدت ملی مبارزه می کند، نام می برند.
حکمتیار پیش از سرنگونی «برهان الدین ربانی» رئیس جمهوری فقید افغانستان، نخست وزیر وی بود، ولی در ماقبل وی صف آرایی کرد و در زمره مخالفان دولت قرار گرفت و پس از پیشروی طالبان و نزدیک شدن به کابل، خواستار ائتلاف با این گروه شد، اما سخنگوی وقت طالبان اعلام کرد که این گروه برای پیروزی نیازی به ائتلاف با گروه های دیگر ندارد.
پیشتر برخی منابع گزارش دادند که حکمتیار از گروه تروریستی داعش حمایت کرده است.