-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ بهمن ۲۶, دوشنبه

تحلیل جالب حمید «کاتوزیان» از حالت التهابی کنونی

این نبشته تنها و تنها قالب منافع ملی افغان ها را در نظر گرفته و در آن مسایل احساسی، عاطفی و مذهبی جایی ندارد .


در این شرایط اساس حکومت بایست از سیاست بی طرفی و نظاره گر استفاده کند و در موقع مساعد به تضعیف مخالفین مسلح بپردازد. و از همه مهمتر مردم ما در دام و جال پیروان سنی و شیعه نیفتند و روز های بد خویش را فراموش نکنند و صرف منافع کشور خویش را در نظر داشته باشند !

آن روز آن قدر دور هم نیست که کشور هایی که داد از هم دینی، مسلمانی و همسایi گی می زدند و آتشی را که در افغانستان برافروخته بودند و هرروز هیزم نو در آتش افغان ها اضافه می نمودند؛ جنگ در كشور ها و خانه هایشان شعله ور گردد!!

بدون شک اثرات جنگ لیبیا، سوریه، عراق و یمن دامن عربستان سعودی، قطر امارات و حتی ایران را می گیرد.

نکته مهم اینست که در صورت جنگ در کشور های حاشیه خلیج فارس و مراکز نفتی چه اثراتی را در کشور ما خواهد داشت ؟

اثرات جنگ در کشور های عربی نتایج مثبتی را در مدیریت بحران افغانستان به جا خواهد گذاشت :

کشور های عربی در اثر جنگ تضعیف شده و ادعای رهبری جهان اسلام ( کمرنگ شده) و تمویل و تجهیز تروریستان قطع خواهد شد .

پاکستان از کمک های کشور های عربی مستفید نشده و در نتیجه از سیاست های قلدری و پشتیبانی تروریستان در برابر افغانستان و بخاطر امنیت داخلی خویش صرف نظر خواهد نمود .

در نتیجه جنگ ، نرخ نفت در جهان بالا رفته و توجه بخاطر انتقال نفت و گاز آسیای میانه از طریق افغانستان به پاکستان ،هند و چین به تامین امنیت در افغانستان و خلع طالبان و داعش می انجامد .

و ما شاهد یک افغانستان آرام خواهیم بود .....

حمید کاتوزیان