-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ بهمن ۱۹, دوشنبه

اسرائیل: از داعش حمایت می کنیم.

وزیرانرژی اسرائیل: پیروزی نهایی برای دولت سوریه در جنگ داخلی این کشور می تواند به این معنا باشد که ایران با رژیم اسرائیل (سرزمین های اشغالی) مرز مشترک پیدا می کند.
این نخستین اعتراف رسمی اسرائیل است.


یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل هشدار داده که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، با کمک ایران و روسیه در شمال سوریه جنگ بزرگی به راه انداخته که می تواند باعث شود ایران با رژیم اسرائیل مرز مشترک پیدا کند و تهدیدی بزرگ برای این رژیم ایجاد شود.   

به گزارش «تابناک» به نقل از هاآرتص، یوال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل، روز یکشنبه هشدار داد، پیروزی نهایی برای دولت سوریه در جنگ داخلی این کشور می تواند به این معنا باشد که ایران با رژیم اسرائیل (سرزمین های اشغالی) مرز مشترک پیدا می کند.

وزیر انرژی اسرائیل که همچنین یک مقام امنیتی این رژیم است، در سخنرانی خود در شهرستان بئر الشبع گفته: پیروزی های اخیر دولت سوریه علیه گروه های تروریستی از جمله داعش، می تواند شبیه به تهدیدی باشد که ایران از طریق حماس بر ما وارد کرده است.

این مقام اسرائیلی که در یک رویداد فرهنگی در  بئر الشبع حاضر شده بود، در صحبت های خود اضافه کرده است: من می ترسم که قیمت پیروزی دولت بشار اسد بر گروه تروریستی داعش این باشد که ایران در مرزهای شمالی ما حاضر شود.

او در ادامه افزوده است: این امر می تواند یک خطر واقعی برای اسرائیل باشد که همچنین ترک ها و قبرسی ها را نیز تهدید خواهد کرد، چون هیچ یک از کشورهای منطقه حاضر نیستند که حضور فعال ایران را در آب های مدیترانه شاهد باشند.

اشتاینیتز همچنین در گفته های خود به این موضوع اشاره کرده که تمایل به شکست گروه تروریستی داعش، باعث شده تا تهدید ایران و حزب الله نادیده گرفته شود. وی در ادامه سخنانش بدون هیچ گونه اشاره ای به جنایات وحشیانه گروه های تروریستی سوریه از جمله داعش، النصره و جیش الاسلام و همچنین حامیان نظامی و مالی آنها گفته است: استان حلب می تواند برای بشار اسدی که در سال های اخیر 250 هزار نفر را کشته و بیش از 11 میلیون نفر را آواره کرده است، یکی از بزرگ ترین و استراتژیک ترین دستاوردها در طول سال های اخیر باشد.

این مقام سیاسی اسرائیلی با ابراز نگرانی شدید از افزایش نفوذ ایران در حوزه مدیترانه افزوده است: این موضوع ممکن است آغاز سرکوب مخالفان دولت سوریه در استان حلب باشد و در این حال مشکل ما این است که این مهم می تواند نقطه عطفی در برای پیروزی ها بعدی دولت بشار اسد با حمایت ایران و روسیه باشد که ما را با ایران هم مرز می کند.

اشتاینیتز در بخش دیگری از سخنان خود هشدار داده است که پیروزهای پیاپی ارتش سوریه «می تواند به تهدیدی بزرگ و استراتژیک برای ما تبدیل شود و تونل های دسترسی ایران را به حزب الله در لبنان و حماس در غزه فراهم کند».

این عضو کابینه نتانیاهو همچنین با معرفی دولت بشار اسد به عنوان «دولت دست نشانده ایران در سوریه» تأکید کرده است که «ما باید مراقب باشیم تا این وضعیت در آینده برایمان دشواری ها و تهدیدات جدیدی را ایجاد نکند، چون آنچه در سوریه اتفاق می افتد، برای ما بسیار خطرناک است و می تواند با تبدیل بلندی های جولان به مرز مشترک ما با ایران به سرانجام برسد.

هاآرتص می افزاید، سخنان وزیر انرژی اسرائیل در حالی مطرح می شود که نیروهای ارتش سوریه با کمک نیروهای نظامی ایران و روسیه در روزهای اخیر حملات بسیار سنگینی علیه گروه های تروریستی در استان حلب در شمال سوریه ترتیب داده اند و این حملات در پنج سال اخیر یکی از تعیین کننده ترین عملیات های نظامی علیه تروریست ها بوده است.

گفتنی است، اخیراً نیروهای نظامی ارتش سوریه با کمک نیروهای مردمی و همچنین پشتیبانی حملات نظامی روسیه توانسته اند در استان شمالی سوریه یعنی حلب به توفیقات چشمگیری دست یایند و گروه های تروریستی را در چندین جبهه با شکست های سنگین روبه رو کنند که از جمله آن می توان به آزادسازی دو شهر استراتژیک نُبُل و الزهرا اشاره کرد.

به نظر می رسد، نگرانی های مقامات سیاسی اسرائیل از آن جهت مطرح می شود که آن ها می دانند با فتح کامل استان حلب توسط نیروهای ارتش سوریه، گلوگاه حیاتی گروه های تروریستی در مرز با ترکیه از بین خواهد رفت و این موضوع می تواند مقدمات پیروزی های دیگر ارتش سوریه را فراهم کرده و تهدیداتی جدی برای اسرائیل ـ که هم اینک نیز از سوی حماس و حزب الله مورد تهدید قرار می گیرد ـ ایجاد شود.