-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ بهمن ۲۱, چهارشنبه

مژده: عربستان با تروریزم می جنگد!

به قلم وزیرخارجه عربستان

آنها که پادشاهی سعودی را متهم به پشتیبانی از تروریسم می کنند، متوجه نیستند که رهبری سعودی نه تنها با تروریسم در سراسر جهان می جنگند، بلکه پیشتاز کشورهای جهان در این زمینه است. 


بازیگران بسیاری، هر یک به نوعی، به پادشاهی سعودی می تازند، تا این کشور و مردم آنرا دچار بی ثباتی کنند. به همین دلیل شکست تروریسم در اولویت ملی سعودی قرار دارد. 

چه در مقابله با تروریستهای غیر دولتی همچون القاعده و گروه داعش، و چه تروریستهای دولتی همچون ایران و دست نشاندگانش، امنیت ملی سعودی ایجاب می کند تا جلوی افراد، پول، و طرز تفکر تروریستی و خشونت افراط گرا گرفته شود. 

بعضی ها سعی دارند با گفتن اینکه "15 نفر از 19 هواپیماربایان 11 سپتامبر سعودی بودند" چهره این کشور را مخدوش کنند. آنها باید بدانند خالد شیخ محمد، طراح حمله های 11 سپتامبر به بازپرسان آمریکایی گفته است که قصد داشته 20 هواپیماربا از کشورهای مختلف را برای این کار انتخاب کند، اما اسامه بن لادن به او دستور داد تا هرچه بیشتر از سعودیها استفاده کند و به این وسیله کشور سعودی را مورد حمله قرار دهد. 

هدف از این کار ایجاد شکاف بین سعودی و آمریکا بود. اگر اسامه بن لادن چنین طرحی داشت، باید گفت که موفق شده است، زیرا ما بعد از 11 سپتامبر با موجی از انتقاد روبرو شدیم.
القاعده
در سال 2003 انفجار بمب در یک مجتمع مسکونی در شهر ریاض منجر به کشته شدن 30 نفر شد. کشته شدگان شهروند سعودی، لبنان، آمریکا، بریتانیا و استرالیا بودند. 

انفجارهای دیگری هم روی داد که هدف از آنها بی ثبات کردن کشور و احساس ناامنی در خارجیان مقیم برای ترک کشور بود. این کارها موفقیتی نداشت. فارس الظهرانی، استراتژیست القاعده، که اخیرا حکم اعدام او اجرا شد، و دیگر تروریستها طراح حمله سال 2004 به کنسولگری آمریکا در جده بودند. این حمله به کشته شدن 4 گارد و 5 نفر از کارکنان شد.
داعش
آدمکشان داعش آشکارا اعلام کرده اند قصد تصرف کشور سعودی را دارند. 

در طول سال 2015، شبه نظامیان داعش 4 مسجد را در دمام، قطیف، ابها و نجران منفجر کردند و 38 نفر را کشته و 148 نفر زخمی کردند. در ماه اوت 2015 مقامات سعودی 421 نفر از گروهها مختلف تروریستی دستگیر کردند. 15 نفر دیگر هم برای طراحی حمله به سفارت آمریکا در ریاض با یک کامیون پر از مواد منفجره دستگیر شدند. 

عوامل داعش در پادشاهی سعودی در حالیکه قصد آزاد کردن زندانیان، عضو گیری در میان جوانان و ترویج تبلیغات داعش را داشتند بازداشت شده اند.
ایران
ایران از سال 1979 از تروریسم به عنوان ابزاری برای سیاست خارجی خود استفاده کرده است. 

پادشاهی سعودی مدتهاست که گرفتار تروریسم دست نشاندگان ایران است. در سال 1987 حزب الله حجاز یک تاسیسات نفتی در راس تنوره در شرق سعودی را آتش زدند. در همان سال مقامات سعودی متوجه قاچاق مواد منفجره توسط حجاج ایرانی به کشور شدند. در سال 1988، حزب الله حجاز به یک کارخانه پتروشیمی در جبیل حمله کرد. 

زشت ترین کار ایران مشارکت در بمبگذاری الخبر در سال 1996 بود که به کشته شدن 120 نفر از جمله 19 آمریکایی منجر شد. 

با چنین دشمنان گوناگون و خطرناک، پادشاهی سعودی هیچ تلاشی را برای مبارزه با تروریسم از دست نداده است. سعودی متعهد است تا افراط گرایی را ریشه کن کند، و منابع گروههای شبه نظامی را از میان ببرد. 

پادشاهی سعودی تندروها را در داخل کشور دستگیر، در دادگاههای تخصصی محاکمه و به اشد مجازات رسانده است. سعودی سخت ترین نظام مقررات مالی برای مبارزه با تروریسم را به اجرا گذاشته است. 

کمکهای مالی در مساجد و مکانهای عمومی ممنوع شده، و سازمانهای خیریه سعودی اجازه انتقال پول به خارج از کشور را ندارند، تا به این وسیله جلوی رسیدن این منابع به تندروهای خشونت گرا گرفته شود. 

در سال 2005 کمپین آگاه سازی عمومی راه اندازی شد که بر ضد افراط گرایی بود، و هنوز مردم را در این زمینه آموزش می دهد. در سال 2008 گفتگوی میان ادیان برای هماهنگی بین مذاهب و فرهنگهای جهان کار خود را آغاز کرد، و یک مرکز جهانی برای این منظور در شهر وین، پایتخت اتریش تاسیس شد. 

علاوه بر آن سعودی با کشورهای دیگر برای جنگ با تروریسم- چه سیاسی و چه نظامی- همکاری می کند. سعودی با کمک 110 میلیون دلاری خود به سازمان ملل متحد "مرکز ضد تروریسم" این سازمان را راه اندازی کرد تا با تروریسم بجنگد و کشورهای عضو سازمان ملل را در این کار یاری رساند. 

پادشاهی سعودی "هسته هایی" را برای تقویت حقوقی و اطلاعاتی مقامات سعودی، آمریکا و دیگر متحدان تاسیس کرده تا کار تجسس و پیش گیری از حمله های تروریستی و نقل و انتقال مالی انجام شود. 

جنگنده های سعودی از اولین ها در حمله به مواضع داعش در سوریه بودند، و سعودی هم اکنون رهبری یک ائتلاف ضد تروریستی متشکل از 38 کشور اسلامی را به عهده دارد. 

تروریسم یک مشکل جهانی است. کشورهای زیادی با رنج و درد آن آشنا هستند. برای سعودی معنی ندارد که از آنها که قصد تخریب کشور را دارند پشتیبانی کند. این مخالف ارزشها، دین و خصوصیات ملی ماست. 

به همین دلیل است که پادشاهی سعودی با تمام قدرت و اراده علیه تروریسم می جنگند. متهم کردن سعودی به کم کاری در مبارزه با تروریسم نه تنها بی مسئولیتی است، بلکه برخلاف واقعیت است. 

منبع: مجله نیوزویک، 3 فوریه 2016