-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ فروردین ۵, پنجشنبه

سندی که 20 سال پیش یافت شده بود.

بلژیک و به طور کل- اروپا- تاوان سیاست بازی های خود در برابر دهشت افگنی را می پردازند.


20 سال پیش، در سال 1996، پلیس بلژیک در بازرسی از یک خانه در بروکسل سندی را پیدا کرد که به زبان عربی بود، و صفحه اول آن به ستایش از القاعده و رهبر آن اسامه بن لادن اختصاص داشت که به حکومت طالبان در افغانستان پیوسته بودند. 

مقامات امنیتی در آن زمان به آن سند اعتنایی نکردند، اما بعدها ثابت شد که آن سند نشاندهنده شروع نسلی از اسلامگرایان تندرو در کشور بلژیک بود. 

به گزارش روزنامه بریتانیایی "گاردین"، مقامات بلژیکی در آن زمان مشغول تحقیق در باره گروه تروریستی به نام "جماعت مسلح اسلامی الجزایر" بودند، که اولین گروه وحشت در قاره اروپا بود، و بسرعت بروکسل را به پایتخت وحشت در اروپا تبدیل می کرد. 

گاردین یادآوری می کند که احمد شاه مسعود، آخرین ژنرال افغانستان که در مقابل حرکت طالبان و القاعده ایستادگی می کرد، 2 روز قبل از حمله 11 سپتامبر به برجهای دوقلوی نیویورک، به دست یکی از یاران بن لادن کشته شد که شهروند بلژیک بود و با گذرنامه بلژیکی سفر می کرد.