-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ فروردین ۱۲, پنجشنبه

مسعود: بدون لویه جرگه، حکومت سقوط می کند.

اشاره: نخستین واکنش بی پرده تر سیاسی از سوی  احمد ولی مسعود در دقایق هشتاد


به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «احمد ولی مسعود» رئیس بنیاد احمد شاه مسعود اعلام کرد: عدم برگزاری لویه‌جرگه قانون اساسی زمینه سقوط حکومت وحدت ملی افغانستان را فراهم می کند.
وی با انتقاد از عملکرد رهبران حکومت وحدت ملی خاطرنشان کرد: «محمد اشرف‌غنی» رئیس‌جمهور و «عبدالله عبدالله» رئیس اجرائی در اجرای توافقنامه سیاسی ناکام بوده‌اند.
مسعود اذعان داشت: در صورتی که توافقنامه حکومت وحدت ملی اجرایی نشود، این حکومت مشروعیت خود را از دست می‌دهد.
رئیس بنیاد احمد شاه مسعود تصریح کرد: اگر تا پنج ماه آینده لویه جرگه قانون اساسی برگزار نشود و تغییرات جدید در ساختار نظام سیاسی افغانستان شکل نگیرد، حکومت وحدت ملی با سقوطی دردناک مواجه خواهد شد.
در ادامه وی به خبرگزاری جمهور گفت: سران حکومت وحدت ملی در یک و نیم سال گذشته، به منافع شخصی خود رسیدگی کرده‌اند، نه به منافع ملی کشور افغانستان.
احمد ولی مسعود اظهار داشت: توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی، ایجاد اصلاحات در نظام انتخاباتی، برگزاری لویه جرگه به منظور تعدیل قانون اساسی و تغییر نظام افغانستان از موارد عمده در توافقنامه سیاسی ذکر شده بود که باید ظرف دو سال تطبیق می‌شد.
وی می‌گوید: هیچ یک از موارد توافقنامه سیاسی تشکیل حکومت وحدت ملی میان رهبران این حکومت تاکنون عملی نشده است.
براساس توافق سیاسی تشکیل حکومت وحدت ملی افغانستان میان غنی و عبدالله، قرار بود تا پس از دو سال از گذشت عمر این حکومت و پس از برگزاری انتخابات پارلمانی، لویه جرگه تغییر قانون اساسی برگزار و پست نخست‌وزیری در این کشور ایجاد شود.
با این حال حکومت وحدت ملی افغانستان تاکنون در برگزاری انتخابات پارلمانی و برگزاری لویه جرگه قانون اساسی ناکام بوده و همین موضوع به یکی از مسائل اصلی این روزهای کابل تبدیل شده است