-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ اسفند ۱۸, سه‌شنبه

غرامت جنگ‌های افغانستان را کی می‌پردازد؟

دکترملک ستیز کارآگاه امور منطقه وبین الملل


هفته‌ء پیش ایالات متحده‌ء امریکا اعلام کرد که در برابر هر قربانی [جانی] حمله به بیمارستان کندز مبلغ ۶۰۰۰ دالر غرامت می‌پردازد. جمهوری فدراتیف روسیه نیز اعلام کرد که وام‌هایش را به افغانستان به حساب حمایت‌های اقتصادی آن دولت به افغانستان معامله می‌کند.
رهبران دولت جمهوری اسلامی افغانستان با مباهات و «دهن‌کجی» از این تصمیم‌ها استقبال کردند و با نماینده‌گان با صلاحیت این دولت‌ها ملاقات‌های رسمی کردند.
قوانین بین‌المللی حکم می‌کند که غرامت جنگی بر بنیاد نیاز [واقع‌بینانه‌ء] بازمانده‌گان قربانیان و خردِ حاکم [بین‌الملل] سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، از سوی عاملین جنگ‌هابر‌آورده می‌شود.
پرسش این‌جاست که کی‌ها به این دولت «وحدت ملی» صلاحیت سپرده است تا این «نیاز واقع‌بینانه» قربانیان را معامله کند.
پرسش مهم و بنیادی دیگر این است که چه‌کسی غرامات جنگ افغانستان در نتیجه‌ء هجوم شوروی‌ها را معادل قرض روسیه فدراتیف بر دولت افغانستان محاسبه کرده است.
و بلاخره اینکه آیا خون یک پزشک جوان افغان که در بیمارستان «دکتران بدون مرز» در کندز توسط بیم‌افگنان کور امریکایی به شهادت رسید، شش هزار دالر قیمت دارد و رهایی سرباز امریکایی از چنگ طالبان چهار ملیون دالر ارزش دارد؟
من نام این معامله را خیانت به منافع ملی نه، بل خیانت به ارزش‌های انسانی می‌نامم.
ما اگر دولتی داشتیم غرامت جنگی دوملیون کشته و یک ملیون معلول و نابودی زیر ساختارهای ۱۴ شهر را از این دو ابرقدرت تقاضا می‌کردیم.
آن‌گاه نیازی به حمایت‌های «بشردوستانه‌» شان نداشتیم.