-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ اسفند ۲۲, شنبه

توصیه دردناک اوباما به عربستان

عربستان باید بیاموزد که سهم ایران را در نظر بگیرد.


به گزارش «تابناک»، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در مصاحبه ای با مجله «آتلانتیک» گفته آمریکا در منطقه خلیج فارس و همچنین در اروپا، «متحدان فرصت طلب و راحت طلبی» دارد که می خواهند آمریکا را به درگیری هایی بکشانند که ارتباطی با منافع آمریکا ندارد. 

وی در این زمینه به طور خاص به عربستان سعودی و سیاست های این کشور علیه ایران اشاره کرده و گفته است که عربستان سعودی باید بیاموزد تا در منطقه سهمی به ایران بدهد. 

رئیس جمهور آمریکا در این مصاحبه اظهار داشته: «باید به دوستانمان و همچنین به طرف ایرانی بگوییم که آن ها باید راه موثری برای تقسیم منطقه و ایجاد نوعی صلح سرد بیابند». وی افزود رویکردی که بخواهد همه حق را به کشورهای عربی بدهد، ایران را منشاء همه مشکلات معرفی کند و در همه حال در مقابل ایران از کشورهای متحدان سنتی آمریکا در منطقه خلیج فارس حمایت کند، به معنی تداوم اختلافات فرقه ای در منطقه است. 

باراک اوباما گفت متحدان آمریکا در منطقه خلیج فارس به تنهایی توانایی پیروزی در این تنش ها را ندارند و این بدان معنی است که آمریکا باید برای ایجاد توازن قوا در منطقه نیروی نظامی خود را به کار گیرد. این در حای است که به گفته وی، به کارگیری نیروی نظامی در منطقه نه به نفع آمریکا است و نه به نفع خاورمیانه. 

رئیس جمهور آمریکا در بخش دیگری از صحبت هایش گفت این عقیده که موضع گیری های تند و سرسختی نشان دادن درباره یک کشور، لزوماً به پیشبرد اهداف آمریکا در ارتباط با آن کشور منجر می شود، با واقعیت روابط بین الملل در پنج دهه اخیر نمی خواند. 

اوباما با اشاره به موضوع تسخیر سفارت آمریکا در تهران نیز گفت که هم اکنون این باور میان بعضی جمهوری خواهان شکل گرفته که ایران گروگان ها را به دلیل سرسخت به نظر رسیدن رونالد ریگان آزاد کرد؛ حال آنکه در عمل مذاکراتی طولانی برای آزادی دیپلمات ها با ایران در جریان بود و ایران به دلیل مشکل شدیدی که با جیمی کار تر داشت صبر کرد تا دوره ریاست جمهوری او تمام شود و سپس گروگان ها را آزاد کرد.

این اظهارات را باید یکی از تندترین انتقادات رئیس جمهور آمریکا از متحدان این کشور در منطقه خاورمیانه و به ویژه عربستان سعودی دانست. به عبارت دیگر، به نظر می رسد اوباما سعی دارد این پیام را به سعودی ها انتقال دهد که واشنگتن تمایلی به درگیر شدن در ماجراجویی های بی دلیلی که عربستان علیه ایران ایجاد می کند، ندارد.