-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ اسفند ۱۲, چهارشنبه

باز به جیب عربستان نُقل چوبی پُر کردند!

عربستان: آماده بمباران سوریه هستیم.


به گزارش ایسنا، ژنرال احمد عسیری از مشاوران وزیر دفاع عربستان در مصاحبه تلفنی با خبرگزاری رویترز از ریاض گفت: این مساله دو هفته پیش در بروکسل مطرح شد اما سطح گفت وگوها سیاسی بود و درباره آن به عنوان یک عملیات نظامی صحبتی به میان نیامد.

وی افزود: زمانی که این برنامه هماهنگ شود و مشخص شود که چه میزان نیرو لازم است و آنها باید چه زمانی و به کجا بروند، ما هم مشارکت خواهیم کرد. باید در سطح نظامی به صورت گسترده ای در رابطه با این موضوع با کارشناسان نظامی صحبت کنیم تا اطمینان حاصل شود که برنامه ای وجود دارد.

به گفته ژنرال عسیری، پادشاهی سعودی اکنون آماده است تا از پایگاه هوایی اینجرلیک در جنوب ترکیه به داعش حمله کند. چهار جنگنده عربستان هفته پیش وارد این پایگاه شدند.

به گفته وی، این جنگنده ها هنوز در هیچ حمله ای شرکت نکرده اند.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد، سعودی ها پیشتر درباره احتمال مداخله نیروهای زمینی در سوریه برای مقابله با داعش صحبت کرده بودند اما مسائل زیادی باید مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری در واشنگتن گفت که سعودی ها درباره "مداخله محتمل نیروی زمینی در سوریه" صحبت می کنند و ایالات متحده از چنین مشارکتی در جنگ علیه داعش استقبال می کند.

وی افزود: اما مسائل زیادی باید حل و فصل شود؛ از جمله اینکه آنها قرار است چه کاری انجام دهند، هماهنگی آنها چگونه خواهد بود و قرار است آنها چگونه از سوی نیروهای ائتلاف حمایت شوند. بنابراین تکالیف بسیاری باید انجام شود.

در همین حال یک مقام دفاعی آمریکا گفت که حمایت از نیروهای ضد داعش بومی در سوریه از مولفه های اصلی استراتژی ضد داعش آمریکاست.

وی افزود: ما همچنان به فراهم کردن بسته های تجهیزاتی لازم برای رهبران کارکشته و یگان های آنها ادامه می دهیم تا در بلندمدت بتوانند در اراضی تحت اشغال داعش پیشروی کنند. با این حال ما درباره عملیات های آتی اظهارنظر نمی کنیم.