-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ اسفند ۲۵, سه‌شنبه

مقدمات تقسیم خاور میانه

دستور پوتین و مذاکرات صلح سوریه


به گزارش خبرگزاری فرانسه از مسکو، رئیس جمهور روسیه امروز دستور داد بخش عمده نیروهای نظامی روسی از سوریه خارج شود.

به گفته پوتین، مداخله نظامی روسیه در سوریه تا حد زیاد به اهداف خود دست پیدا کرده است.

پوتین گفته: مداخله ما در سوریه شرایط را برای مذاکرات صلح آماده کرد.

از سوی دیگر نماینده روسیه در سازمان ملل گفته خروج نیروهای روسیه از سوریه، به حل سیاسی بحران این کشور کمک می کند.

همزمان وزیر امور خارجه آلمان گفته اگر خروج نیروهای روسیه از سوریه اتفاق بیفتد، این مسئله باعث می شود بشار اسد تحت فشار قرار گیرد و گفتگویی جدی در مورد روند انتقال سیاسی مسالمت آمیز در ژنو انجام دهد.

این در حالیست که هنوز دستور کار معینی برای مذاکرات ژنو مشخص نشده است. مخالفان سوریه همچنان خواهان برکناری بشار اسد در مرحله گذار سیاسی هستند در حالی که دولت سوریه این درخواست را قبول ندارد.

ستفان دی میستورا، نمایندۀ سازمان ملل در امور سوریه امروز در یک نشست مطبوعاتی در ژنو گفت: اختلافات بین دو طرف بحران سوریه همچنان باقی است و ما تلاش می کنیم با ارتباط با دو طرف تأثیر گذار یعنی روسیه و آمریکا، مذاکرات را پیش ببریم. ما امیدواریم دو طرف بتوانند درباره دوره انتقالی تصمیمات دشوار بگیرند.

وی افزود: باید به همه سوریها در مذاکرات ژنو فرصت داده شود تا سخن خود را بگویند. اگر اراده‌ برای مذاکره وجود نداشته باشد پرونده سوریه را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع خواهد داد.