-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ اسفند ۲۶, چهارشنبه

بازی معکوس شده است.

سازش بین پاکستان و امریکا: دولت کابل بهتر است دست ودامن طالبان قطر نشین را بگیرد. دریک دروغ سازی آبکی، اعلام شده که ملامنصور هم پاکستان را ترک کرده است!


به گزارش دیلی اکسپرس،‌ مقامات پاکستانی از دولت کابل خواسته‌اند برای ادامه روند مذاکرات صلح، با دفتر طالبان در قطر ارتباط برقرار کنند.
 استدلال پاکستان این است که طالبان دیگر از پاکستان اطاعت نمی کنند!

پاکستان اعلام کرده بهتر است مذاکرات صلح افغانستان در قطر انجام شود که در واقع درخواست طالبان چنین است و اسلام‌آباد برای حفظ وجهه خود چنین موضوعی را مطرح می‌کند.

ادعا شده که رهبران طالبان افغانستان در نشستی محرمانه با مقامات پاکستان، حضور در مذاکرات صلح افغانستان را رد کرده‌اند.

اکسپرس هم به این موضوع دامن می زند و مدعی است که کشاندن طالبان به پای میز مذاکره بسیار دشوار است و حتی پاکستان نمی‌تواند به راحتی از عهده این کار برآید.

دریک جنگ زرگری و رسانه یی، مقامات پاکستانی چندی قبل طالبان افغانستان را به اخراج از این کشور در صورت عدم شرکت در مذاکرات صلح تهدید کرده بودند.

پس از دیدار محرمانه مقامات طالبان با مقامات پاکستان، شورای‌عالی این گروه تصمیم گرفته است که در مذاکرات صلح اوایل ماه مارس شرکت نکند.

یک مقام نظامی پاکستان گفت: طالبان افغانستان در حال فرار از پاکستان به افغانستان هستند و به‌زودی عملیات بهاری را در این کشور راه‌اندازی می‌کنند.

وی تاکید کرد که تاثیر پاکستان بر طالبان برای پایان دادن جنگ در افغانستان مهم تصور می‌شد، اما موفقیت‌های اخیر طالبان معادله را تغییر داده است.

این مقام نظامی پاکستان تأکید کرد: طالبان افغانستان بیشتر از این نیازمند خاک پاکستان نیستند، بنابراین تهدید مقامات اسلام‌آباد برای اخراج رهبران این گروه مانند گذشته تأثیر ندارد.

سرتاج عزیز مشاور امور بین‌الملل نخست‌وزیر پاکستان چندی پیش اظهار داشت اسلام‌آباد تاثیر قابل توجهی بر فعالیتهای طالبان دارد و اگر اعضای این گروه به پای میز مذاکره نیایند از پاکستان اخراج خواهند شد.

وی افزود: تأثیر اسلام‌آباد بر رهبران طالبان به دلیل حضور خانواده‌های آنها در پاکستان و درمان اعضای این گروه در این کشور است.

طبق بیانیه دولت افغانستان بعد از مذاکرات چهارجانبه طالبان نیز در دور بعدی مذاکرات که قرار است تا پایان ماه مارس در اسلام‌آباد برگزار شود شرکت می‌کنند.

برخی دیپلمات‌ها در پاکستان بعد از نشست چهارجانبه برای فراهم کردن زمینه از سرگیری مذاکرات مستقیم صلح میان طالبان افغانستان و دولت کابل، اعلام کردند که این مذاکرات به زودی از سر گرفته خواهد شد.