-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ فروردین ۱۲, پنجشنبه

استقبال سرد آمریکا از اردوغان/فریاد محافظان!


اردوغان، غمگین شد و  عینک های آفتابی اش را به چشم زد.رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که برای شرکت در اجلاس امنیت هسته‌ای به واشنگتن سفر کرده با استقبال سردی از سوی آمریکایی‌ها مواجه شد و مخالفان وی نیز در مقابل محل اقامتش به تظاهرات پرداختند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، رجب طیب اردوغان غمگین به نظر می‌آمد و بلافاصله عینک‌های آفتابیش را زد و در سکوت از پله‌های هواپیما پایین آمد. مهمانان عالی رتبه در آمریکا معمولا برای مذاکرات مستقیم از پایگاه هوایی اندریوس به کاخ سفید برده می‌شوند اما درمورد اردوغان این اتفاق نیفتاد.

درخواست اردوغان برای افتتاح مسجد ترکی به همراه اوباما توسط کاخ سفید رد شد. این مسجد در نزدیکی واشنگتن ساخته شده است. دیپلمات‌های کاخ سفید می‌گویند، انتظار نمی رود که مذاکراتی میان اردوغان و اوباما صورت گیرد.

رجب طیب اردوغان همچنین در ورودی هتل محل اقامت خود با تظاهرات معترضان به سیاست‌های خود روبرو شد و در نتیجه مشکلاتی برای محافظان رئیس جمهور ترکیه به وجود آمد.

محافظان اردوغان برای خاموش کردن صدای تظاهر کنندگانی که شعارهای مخالف با سیاست رئیس جمهور ترکیه را سرداده بودند، از روش غیر معمولی استفاده کرده و باهم به فریاد زدن پرداختند!


اوباما درخواست دیدار با اردوغان را رد کرد

بر اساس گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، اوباما درخواست دیدار با اردوغان را رد کرده و گفته است برنامه ای برای دیدار دوجانبه با همتای ترکیه ای خود را ندارد.

«مکس هافمن» معاون مرکز توسعه آمریکا در امور امنیت ملی و روابط خارجی می گوید: کاخ سفید نمی خواهد «اردوغان» احساس کند که در آمریکا از او استقبال می شود.

به گفته هافمن، بستن روزنامه ها و شبکه های تلویزیونی در ترکیه ادامه دارد و در واشنگتن این اجماع وجود دارد که اردوغان دموکراسی ترکیه را به سود آرمان های فردی اش تباه خواهد کرد.

روزنامه وال استریت ژورنال، نگرانی ها از شیوه برخورد اردوغان با اقلیت کرد در سوریه را دلیل دیگر بی اعتنایی اوباما به رییس جمهوری ترکیه دانسته است.

هم مقابله دولت ترکیه با کردهای سوریه که متحد آمریکا در جنگ علیه داعش به شمار می‌روند و هم فشارهای ماه‌های اخیر علیه رسانه‌ها و نقض حقوق بشر در ترکیه از دلایل سردی در مناسبات واشنگتن و آنکارا به شمار می‌روند.