-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ فروردین ۱, یکشنبه

به کسانی که رو به سوی آلمان دارند.

ترجمه گر: جواد طالعی


12 میلیون و 500 هزار نفر از مردم آلمان با توجه به استانداردهای زندگی در این کشور فقیر محسوب می شوند.
آلمان سال ها است با بیش از هزار میلیارد یورو صادرات قهرمان صادرات جهان نامیده می شود. با این همه فقر بازنشستگان این کشور امروز ده برابر سال 2005 شده است.
355 هزار تن در ثروتمندترین کشور اتحادیه اروپا حتی امکان اجاره کردن خانه را هم ندارند


آلمان فدرال ثروتمندترین کشور اتحادیه اروپا است و با صدور سالانه بیش از هزار میلیارد یورو کالا “قهرمان صادرات جهان” خوانده می شود. اما برپایه گزارشی که به تازگی انتشار یافت، دوازده میلیون و 500 هزار تن از مردم این کشور در فقر به سر می برند.

خط فقر در آلمان برای یک شهروند مجرد ماهانه 917 یورو (نزدیک به 3 میلیون و 500 هزار تومان) و برای یک خانواده چهارنفره 1926 یورو (حدود 7 میلیون و 334 هزار تومان) تعیین شده است. اما بخشی از شهروندان آلمانی به ویژه بیکاران و بازنشستگان، مجبورند با کمتر از این رقم هم کنار بیایند.

برپایه آخرین سرشماری ها، آلمان دارای 80 میلیون و 200 هزار جمعیت است. به این ترتیب 4/ 15 درصد جمعیت آن فقیر محسوب می شوند. این رقم به ویژه از آن رو بالا به، به نظر می رسد که به رغم رکود در بیشتر کشورهای اروپائی، آلمان در سال های اخیر از رشد اقتصادی نسبتا خوبی برخوردار بوده است.

درصد افراد فقیر در سراسر آلمان یکسان نیست. به عنوان نمونه در شهر برمن این رقم بیش از 24 درصد، در ایالت شرقی “مکلنبورگ فورپومرن” 21 درصد و در پایتخت کشور، برلین 20 درصد است. اما در ایالت های ثروتمند بایرن و “بادن وورتنبرگ”، در جنوب آلمان، که قلب صنایع بزرگ کشور محسوب می شوند، این ارقام به حدود 5/ 11 درصد کاهش می یابد.
تشدید فقر در میان بازنشستگان

برپایه گزارش جدید، بیش از همه گروه ها، وضعیت بازنشستگان هشدار دهنده است. تعداد فقیران در این گروه نسبت به سال 2005 میلادی ده برابر افزایش یافته است. در آلمان، برخلاف بسیاری از کشورهای اروپائی حداقل و حداکثری برای حقوق بازنشستگی تعیین نشده است. به این دلیل بازنشستگان نسبت به سنوات خدمت و سهمی که به صندوق بازنشستگی پرداخته اند، می توانند هزاران یورو یا تنها چند یورو حقوق بازنشستگی دریافت کنند. سطح زندگی بیش از هفتاد درصد آلمانی ها پس از بازنشستگی به شدت پائین می آید.

بازنشستگانی که حقوقی کمتر از حداقل معاش دارند، می توانند درخواست تأمین حداقل معیشت را تسلیم ادارات مربوطه کنند. اما تنها در صورتی کمک دریافت می کنند که دارای اندوخته قابل انتقال یا غیرقابل انتقال نباشند. حتی اگر خودروی آن ها بیش از 4 هزار یورو ارزش داشته باشد، باید ابتدا آن را بفروشند و پولش را به مصرف تأمین معاش برسانند و بعد کمک دولتی دریافت کنند.

اما آنچه در نهایت به بازنشستگانی با حقوق بازنشستگی اندک تعلق می گیرد، کمتر از حداقلی است که برای خط فقر در نظر گرفته شده است. در حالی که این حداقل برای افراد مجرد 917 یورو در نظر گرفته شده، حداقل معاشی که به بازنشسته تعلق می گیرد، اغلب کمتر از 700 یورو است. به این دلیل می توان گفت که بخش عمده ای از بازنشستگان آلمان بلافاصله پس از بازنشستگی به زیر خط فقر سوق داده می شوند.

جمع آوری شیشه های خالی آبجو و نوشیدنی های دیگر در جشن های خیابانی، اکنون چندین سال است به یکی از منابع درآمد بازنشستگان فقیر تبدیل شده است. آن ها این شیشه ها را که مردم در خیابان ها و پارک ها رها کرده اند، جمع می کنند و با دریافت گروئی آن ها، چند یورو به دست می آورند تا کمک اندکی به زندگی روزمره خود کرده باشند.

نهاد کمک به بی خانمان های آلمان اعلام کرده است که در حال حاضر 335 هزار نفر در آلمان فاقد مسکن هستند. چنین رقمی در ده سال گذشته سابقه نداشته است.

همچنین سازمان های کمک به کودکان اعلام کرده اند که 19 درصد کودکان و نوجوانان آلمان فقیر محسوب می شوند. این موضوعی است که می تواند امنیت اجتماعی آلمان را به خطر بیاندازد، زیرا کودکان فقیر نیروی بالقوه برای بزهکاری هستند.

کارشناسان آلمانی معتقدند که تنها از طریق بالا بردن حداقل حق معاش برای خانوده ها و بازنشستگان، سرمایه گذاری بیشتر در آموزش کودکان و نوجوانان و توزیع عادلانه تر مالیات ها می توان مانع گسترش بیشتر فقر شد، اقداماتی که در برنامه های دولت سال ها است جائی ندارد.