-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ اسفند ۲۷, پنجشنبه

پروژه ایجاد یک قلمروامارتی برای طالبان

مزمن شدن جنگ افغانستان اقتصاد و برنامه های توسعه اقتصادی پاکستان وچین را در گرو خود گرفته است.

 به گزارش دیلی میل
ملیحه لودی سفیر پاکستان در سازمان ملل متحد یک توافق صلح در افغانستان بهترین و تنها امید برای ثبات و رفاه برای کشور و کل منطقه است.
 
این اظهارات درحالی صورت گرفته که نماینده دایمی افغانستان در ملل متحد شکایت نامه یی را علیه پاکستان درج کرده است که در آن ادعا شده که پاکستان بیش از پنجاه بار برضد افغانستان دست به مداخله و نقض تعهدات زده است.
لودی گفت: این مایه خرسندی است که جامعه بین المللی در باره افغانستان به اجماع دست یافته است که یک راه حل سیاسی تنها راه برای دستیابی به صلح در افغانستان است.
 
پاکستان با لحنی حساب شده و مرموز از «اجماع» جامعه جهانی در مورد صلح افغانستان سخن می گوید؛ اوضاع عمومی جنگ در داخل کشور نشان میدهد که یک نقشه یا طرحی دیگری در حال پیاده شده است. گزارش های غیررسمی می رسانند که امریکا و پاکستان سعی دارند برای رفع شبهات و خنثی کردن ادعا های افغان ها در مورد وجود پایگاه های تروریستی در خاک پاکستان٫ برای طالبان در هلمند یا درنقاط دور دست شمال افغانستان یک قلمرو دولتی به وجود بیاورند.

این تلاش ها حساسیت های آزار دهنده یی را در اردوگاه «ضدطالب» در داخل حکومت٬ ننگرهار٬ حوزه غرب و مناطق مرکزی و به خصوص در قلمرو عطا محمد نور  سبب شده است.
 
ملیحه لودی استقرار صلح وثبات درافغانستان را معادل صلح وثبات در پاکستان خوانده است. مزمن شدن جنگ افغانستان اقتصاد و برنامه های توسعه اقتصادی آن کشور را در گرو خود گرفته است. حالا جنگی که درآن ۳۸ سال تمام هیزم ریخته شده صرف به خاطر پاکستان به این زودی قطع نخواهد شد.