-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ فروردین ۲۱, شنبه

سفیر سابق ایران در باکو: روسیه بوسیله ارامنه و کُردها.. جنگی نیابتی علیه ترکیه اداره می‌کند.افشار سلیمانی سفیر سابق ایران در جمهوری آذربایجان روسیه را متهم کرد که اقدام به اسکان ارامنه سوریه و اعضایی از حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در اقلیم قره‌باغ کرده تا از آن‌ها علیه ترکیه استفاده کند.
این سخنان در مصاحبه سلیمانی با روزنامه «آرمان» نزدیک به هاشمی رفسنجانی منتشر کرده و در آن به درگیری‌های اخیر میان آذربایجان و ارمنستان و روابط تنش‌آمیز میان روسیه و ترکیه پرداخته است.
سلیمانی می‌گوید که «روسیه پس از تنش در روابطش با آنکارا، از ارامنه علیه ترکیه استفاده می‌کند».
این دیپلمات ایرانی ابراز عقیده کرده که روسیه از ارامنه، برای جلوگیری از نزدیکی میان آذربایجان و غرب و منظم کردن باکو به نهادهای تحت رهبری خود همچون اتحادیه اقتصادی اوراسیا و سازمان معاهده اجتماعی استفاده می‌کند و علاوه بر آن از نفوذ ترکیه در جنوب قفقاز جلوگیری می‌کند.
البته ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه که به نظر می‌رسد خود آغازگر جنگ قره‌باغ باشد، بر عکس آن‌چه که برخی از رسانه‌ها همچون روزنامه ایرانی «میزان» وابسته به دستگاه قضایی ایران مدعی هستند، می‌گوید که «ترکیه درگیری‌های قره‌باغ را با هدف جبران اشتباهات خود در سوریه آغاز کرد».