-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ اردیبهشت ۹, پنجشنبه

این روشِ تازه را، تازه بنا کرده ای

داعش همآهنگ با دولت ترکیه از سوریه موشک به ترکیه شلیک می کند

استانبول- بهزاد دولت آبادی، پیک نت


 
1- شهر "کیلیس" در ترکیه واقع در نزدیکی مرز سوریه مدت ها است که تحت حملات موشکی از منطقه موسوم به "الباب" که تحت نفوذ داعش است  قرار گرفته و تا کنون 18 کشته و بیش از 80 زخمی به جا گذاشته. مردم منطقه در گزارشات تلویزیونی جان به لب شده اند (و یا جان به لب نمایش داده شده اند)  و خواهان رسیدگی به این وضعیت از جانب دولت هستند. با این حال دولت بنا به "صلاح دیدی" از اظهار نظر در مورد مسئولین این "موشک انداز ها" خودداری کرده و تا کنون حتی انگشت اشاره ای به هیچ سمتی نشان نرفته.  ولی برخی شواهد حکایت از این دارد  که بنا به مقاصد مشترک بین حکومت اردوغان و داعش این موشک ها از جانب داعش شلیک می شود. دولت ترکیه جهت قطع و جلوگیری از نفوذ نیروهای "یگان های مدافع خلق" مدام اصرار بر ایجاد یک منطقه "امن" و ارسال نیروهای نظامی به منطقه بین جرابلوس و اعزاز در سوریه را دارد اما ایالات متحده با این طرح مخالف است. حدس زده می شود که اردوغان به دنبال کسب هم فکری و هماهنگی با اروپا باشد.  بنابر این می توان حدس زد که حملات موشکی از طرف داعش به شهر "کیلیس" در ترکیه با هماهنگی دولت ترکیه جهت ورود به منطقه بین جرابلوس-اعزاز صورت می گیرد. خصوصا اینکه با توجه به اظهاراتی از جانب نمایندگان  دو حزب مخالف "جمهوریت خلق" و "دمکراتیک خلق ها" شماره ثبت حک شده بر روی این موشک ها که به شهر کیلیس پرتاب شده با شماره محمولات ارسالی از جانب ترکیه به داعش یکسان می باشد!
2- ترکیه به سمت تدوین قانون اساسی اش می رود و این صحنه نبرد بین نیروهای دمکرات و اندیشه های اردوغان خواهد بود. "اسماعیل قهرمان" رئیس مجلس کنونی ترکیه که با اصرار و فشار شخص اردوغان از جانب اکثریت 317 نفری حزب عدالت و توسعه به ریاست مجلس انتخاب شد، بر خلاف قانون اساسی مدعی است که می توان با 330 نماینده نیز قانون اساسی را تغییر داد. هر چند نخست وزیر داود اوغلو "قول سکولاریسم می دهد" قهرمان  روز گذشته اظهار داشت: "مقوله ای به نام لائیسیته نباید در قانون اساسی جدید ترکیه گنجانده شود." از هم اکنون برخی از نزدیکان اردوغان خصوصا در محافل دانشگاهی بر نبودن نام الله و اسلام در قانون اساسی خرده گرفته اند! امروز از اردوغان که در سفر به "کرواسی" است در این خصوص سوالی شد و وی گفت: "با دیدگاه کسی کاری ندارم ولی دیدگاه خودم محفوظ است." به عبارتی مهر تائید بر بیانات اسماعیل قهرمان زد. یکی از اهداف اردوغان در ورود به صحنه سیاست ترویج و اسقرار نظامی مبنی بر اصول مذهبی می باشد.