-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ فروردین ۱۳, جمعه

دونالد ترمپ: بم هسته ای استفاده می کنیم!

اگر شما میگویید که هیچ کس نمیخواهد چنین چیزی را بشنود؛ پس چرا ما این سلاح ها را می سازیم؟


به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری خواه  در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا گفت: "شاید روزی ما مجبور شویم از سلاح‌های هسته‌ای استفاده کنیم."

ترامپ در بخشی از گفتگوی اختصاصی با کریس متیوز، مجری شبکه خبری «ام اس ان بی سی» با حضور برخی از مردم در شهر گرین بِی (Green Bay) در ایالت ویسکانسین، برگزار شد گفت: "به نظر من ناتو دیگر بی فایده و کهنه شده است."

ترامپ در ادامه، ضمن اشاره به این مطلب که درباره استفاده از سلاح های هسته ای بسیار آهسته، پردرنگ و مردد است، گفت: شاید روزی ما مجبور شویم از سلاح های هسته ای استفاده کنیم. 
کریس متیوز با حالتی شگفت زده پرسید: شاید ما بخواهیم از سلاح های هسته ای استفاده کنیم؟ ما قصد داریم در کجای خاورمیانه (غرب آسیا و شمال آفریقا) سلاح هسته ای بیاندازیم؟ 

ترامپ پاسخ داد: بگذارید توضیح دهم؛ اگر کسی ما را هدف سلاح هسته ای قرار دهد، آیا ما نباید مقابله به مثل کنیم؟ هرچند (احتمال استفاده از) سلاح های هسته ای باید از روی میز برداشته شود، شاید زمانی فرا برسد که ما احتمالاً مجبور به استفاده از این نوع سلاح ها شویم. 

کریس متیوز گفت: مشکل این است که وقتی شما چنین اظهار نظری می کنید، تمام جهان نگران می شود. دیوید کامرون (نخست وزیر انگلیس) و ژاپنی ها - که ما آنان را در سال 1945 بمباران (اتمی) کردیم - از یکی از نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا می شنوند که ممکن است آمریکا از سلاح های هسته ای استفاده کند. هیچ کس در دنیا نمی خواهد چنین چیزی را بشنود. 

ترامپ جواب داد: پس چرا ما این سلاح ها را می سازیم؟ 

متیوز: به خاطر اصل قدیمیِ «نابودی تضمین شده ی متقابل» که (رونالد) ریگان (رئیس جمهور اسبق آمریکا) از آن متنفر بود.

ترامپ گفت: من با جنگ علیه عراق مخالف بودم و آخرین کسی هستم که بخواهم از سلاح های هسته ای استفاده کنم، زیرا استفاده از سلاح های هسته ای، به معنای پایان بازی است. 

مجری از ترامپ پرسید: آیا شما آماده اید به خاور میانه صراحتاً بگویید که هرگز از سلاح های هسته ای استفاده نخواهید کرد؟ 

ترامپ: من هرگز چنین حرفی را نخواهم زد، زیرا من هرگز هیچ یک از کارت های خود را از روی میز بر نخواهم داشت. من این (گزینه) را از روی میز بر نمی دارم. 

متیوز: آیا شما از سلاح هسته ای در اروپا نیز استفاده خواهید کرد؟ 

ترامپ: من آن را از روی میز بر نمی دارم. 

متیوز با تعجب پرسید: آیا امکان دارد شما از سلاح هسته ای در اروپا استفاده کنید؟! (خنده حضار). 

ترامپ: نه، من تصور نمی کنم (که چنین کاری کنم). 

متیوز: صراحتاً بگو که «من هرگز از سلاح هسته ای در اروپا استفاده نخواهم کرد.» 

ترامپ: من کارت ها را از روی میز بر نمی دارم. من از سلاح های هسته ای استفاده نخواهم کرد، ولی کارت ها را نیز از روی میز بر نخواهم داشت. 

متیوز: مشکل این است که مردمِ عاقل حرف شما را می شنوند و مردمِ دیوانه تحت تأثیر تهدیدهای شما قرار نمی گیرند. این همان مشکلی است که من درباره اش صحبت کردم. 

ترامپ: به نظر من آنان (افراطی ها) بیش از آن که شما تصورش را بکنید، تحت تأثیر (این تهدیدها) قرار خواهند گرفت. 

متیوز: ژاپن خواهان داشتن سلاح های هسته ای نیست. 

ترامپ: البته که چنین است. چرا آنان باید به دنبال سلاح های هسته ای باشند، زیرا ما به آنان محافظت رایگان اعطا می کنیم. 

بسیاری از مردم این را نمی دانند. ما مقادیر بسیار گزافی را برای دفاع از ژاپن، کره جنوبی و آلمان هزینه می کنیم. من هزاران هزار دستگاه تلویزیون را از کره جنوبی سفارش می دهم و آنان سودهای سرشاری را نصیب خود می کنند. آلمان نیز چنین است. چرا ما از آنان دفاع می کنیم؟ 

متیوز: زیرا این در راستای منافع ما است. 

ترامپ: بله، ولی چرا آنان هزینه های ما را به ما بازپرداخت نمی کنند، یا دست کم بخش عمده ای از هزینه های ما را متقبل نمی شوند؟ من این پول ها را از آنان خواهم گرفت، زیرا این در راستای منافع آنان است که ما از آن ها دفاع کنیم. 

متیوز: شما گفته اید که شاید کره جنوبی و ژاپن لازم باشد توانایی تولید سلاح های هسته ایِ خودشان را به دست آورند. 

ترامپ: نه، من گفته ام که اوضاع را به همین منوال نگه می دارم (که آن دو کشور، غیر هسته ای باقی بمانند) اما آنان باید سهم منصفانه ی خود را بپردازند.