-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ فروردین ۲۵, چهارشنبه

جان کری، بم ساعتی گذاشت و رفت.

هشدار «شورای حراست» به دنبال سرکشی حکومت بلخ در برابر مأموریت «تکاملی» جان کری


صدور بیانیۀ عطا محمد «نور» برضد مأموریت «تکاملی» جان کری، نخستین و جدی ترین فصل رویارویی مستقیم حوزه بلخ با سیاست بین المللی بود. اینک «شورای حراست» به رهبری استاد سیاف با انتشار اعلامیه یی رسمی ( درهم آوازی با حکومت بلخ اما با هشداری درلفافه) برای امریکا و حکومت کابل خط و نشان کشیده وخواهان اجرای مفاد «موافقت نامه سیاسی» بین دکترغنی و دکتر عبدالله شده است.
 در بخشی از اعلامیه «شورای حراست» چنین آمده است:
«همان طور كه جامعه بين المللي و ملت افغانستان مستحضر هستند ، حكومت وحدت ملي بر مبناي يك " موافقت نامه سياسي " به ميان آمده است.
انجام و تحقق تعهدات مندرج در اين سند از جانب متوليان امور سياسي كشور امر مهم و اساسي است.
شوراي حراست و ثبات افغانستان از همكاران و دوستان بين المللي مي خواهد تا طبق قواعد و موازين بين المللي رعايت كامل حاكميت ملي كشور را مبناي اظهارات خويش قرار دهند و در بيان نظريات شان نبايد حاكميت ملي افغانستان ، استقلال سياسي و تصميم گيري در مسايل كلان مهم و ملي را خدشه دار نموده سبب افزايش تشويش أفكار و أذهان عمومي داخلي و بين المللي گردد.»
اما سرعت حوادث غیرقابل مهار است و امریکایی ها تصمیم خود را به آسانی تغییر داده نمی توانند. امریکایی ها راهی جز تمدید  حرکت این «بارکج» نداشتند. آن ها تلخی شکست اصلی را از آدرس پاکستان دررزمگاه افغانستان و ائتلاف روسیه وایران در سوریه، چشیده اند. آنان مدلل استند که درواقع، حکومت کابل در خط فروپاشی گام به گام تلو تلو میخورد؛  امریکایی ها بنا به تلقی خود شان، صرفاً روند این فروپاشی را اندکی آهسته کرده اند. ولی با این کارخود، فرآیند «گدودی» وایجاد یک وضعیت اشتعالی را سرعت بخشیده اند.  به اضافه «شورای حراست» و دولت خود گردان شمال به محوریت بلخ، جبهه ملی نوین، وحتی چهره های میانه رو غیرحکومتی مانند دکترملک «ستیز» و احمد ولی «مسعود» با مهندسی خطر مشروعیت زدایی دولت وحدت ملی به شدت مخالفت کرده اند. آیا احساس عمومی همین نیست که جان کری، درحقیقت یک بم ساعتی «اپراتیفی» را جا گذاشت و بی آن که به عقب نگاه کند؛ صحنه را ترک کرد؟