-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ فروردین ۱۵, یکشنبه

صدای بحران، تا رسیدن ماه سنبله

ازین گزارش نیویورک تایمز بر می آید که در موجودیت عطا نور، هیچ کسی ولایت را چلانده نخواهد توانست. اهمیت بلخ، بالاتر ازین است که والی از ارگ انتخاب شود.


به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از «نیویورک تایمز»، «عطا محمد نور» یکی از قدرتمندترین بازیگران افغانستان از مقام والی بلخ حدود یک سال و نیم پیش توسط اشرف‌غنی در پی برکناری 34 والی دیگر خلع شد اما عطا محمد از کناره‌گیری از دفتر و قدرت در این ولایت امتناع کرد.
عطامحمد نور اظهارداشت که اگر نیاز به کناره‌گیری باشد، تصمیم می‌گیرد که چه کسی پس از او والی بلخ شود. آنها نمی‌توانند وی را به زور کنار بزنند.
تنش‌های جناحی موجب بروز مشکلاتی در ایجاد سیاست‌های افغانستان شده است.


نیویورک تایمز می‌نویسد که کمپ غنی انگیزه زیادی برای اخراج محمد نور دارد. بلخ منبع غنی از شغل‌هایی است که توسط «پارتی بازی» به دست آمده است.
بر اساس گزارشها، عطا محمدنور از طریق کنترل بر تجارت سودآور مرزی با همسایگان شمالی شامل ازبکستان و تاجیکستان به ثروت زیادی رسیده است. انتظار می‌رود که والی جدید این نوع شغل‌ها را از بین ببرد.
عطا نور در مورد شایعات معامله برای ترک سرپرستی ولایت بلخ گفت: هیچ پیامی در مورد این موضوع دریافت نکرده‌ام. با رئیس جمهور دو بار مفصل در این باره صحبت کردم.
وی اظهار داشت: در مورد آوردن تغییرات صحبت کردیم اما به رئیس جمهور گفتم که من ولایت را به ارث نبردم تا برای همیشه والی آن باشم. مثالی برای اشرف غنی زدم اینکه اگر آب زیاد یک جا بماند، فاسد می‌شود. اما نمی‌خواهم قربانی شعارهای کمپین شما باشم.
عطا محمد نور دولت مشروع را در نتیجه برگزاری انتخاباتی آزاد و عادلانه می‌داند.
سرپرست ولایت بلخ گفت: می‌دانید که این انتخابات ریاست جمهوری بدترین، متقلب ترین انتخابات جهان بود. در عوض، این دولت بر اساس توافقنامه سیاسی ایجاد شد. این دولت فقط به دلیل آن توافقنامه سیاسی و امضای تیم ما مشروعیت دارد.
وی افزود: این توافقنامه دو ساله است و چهار ماه دیگر اعتبار دارد. اگرچه تیم ما در دولت است اما متاسفانه آنها به حرف‌های ما گوش نمی‌دهند. توافقنامه سیاسی حکومت وحدت ملی اعمال نشده است. به استثنای شکل گیری کابینه، هیچ چیز دیگری در این توافقنامه هنوز موثر نبوده است. عبدالله در تصمیم‌گیری‌های ملی، استراتژیک و بزرگ دخالت ندارد.
سرپرست ولایت بلخ اظهار داشت: هرگز آرزو نمی‌کنم که این دولت سرنگون شود. هیچ اشکالی ندارد که این دولت چقدر ضعیف است، هنور هم بهتر از این است که اصلا دولتی نداشته باشیم. آن شرایط بسیار خطرناک است و مردم دوباره دهه‌های گذشته را تجربه خواهند کرد.
عطا محمد نور در مورد درگیری طرفدارانش با طرفداران دوستم تاکید کرد که این توطئه‌ای برای برهم زدن صلح و ثبات این شهر است