-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ فروردین ۲۱, شنبه

چرا امریکا به هلمند برگشت؟

واشنگتن پُست
اشاره: ازین رفت وبرگشت ها درگذشته هم صورت گرفته. امریکا بار دیگر اشاره می دهد که با القاعده، طالب، می جنگند. به این سوال پاسخ نمی دهند که در 15 سال با کی جنگیدند؟ مسلم است که با اشباح بدون آدرس جنگیدند؛ آدرس اصلی در جای دیگر بود؛ اما این ها نمایش دادند که کار تروریزم در افغانستان یک طرفه شد. حالا که وضعیت تغییر کرده و دو باره آمده اند؛ مشورۀ ساده ما برای شان این است که بی اعتمادی را از مغز مردم افغانستان پاک کنند؛ ورنه، عاقبت خوبی درانتظار شان نیست.روزنامه واشنگتن پُست در شماره اخیر خود مطلبی دارد تحت عنوان قوای امریکا به ولایت نا آرام افغانستان برگشت.

روزنامه می‌نویسد دفعه اخیری که قوای ایتلاف تحت رهبری امریکا ژورنالستان خارجی را به ولایت هلمند بردند سال ۲۰۱۴ بود تا خروج قوای بریتانیا و امریکا را از این ولایت ثبت کنند.

در همین هفته بار دیگر ژورنالستان خارجی به این ولایت برده شدند تا به آنها تفهیم شود که ایالات متحده ممکن است در مورد دوام حضور خود در اینجا تصمیم بگیرد.

روزنامه می‌افزاید بعد از اقدامی که خروج قوای امریکا از ولایت هلمند معنی داشت، در ماه فبروری ۵۰۰ سرباز این کشور دوباره به هلمند رفتند زیرا قوای افغان نتوانستند انتظارات آنها را بر آورده بسازند و حالا قوای امریکا برگشته اند که حملات را بر مخالفین شدت ببخشند.

به نوشته واشنگتن پُست هرچند رئیس جمهور اوباما برنامه خروج عساکر از افغانستان را بطی تر ساخته است، اما طبق پلان موجود باز هم تا اول جنوری سال ۲۰۱۷ تعداد عساکر امریکایی در افغانستان به نصف رقم کنونی کاهش خواهد یافت.

اما از سوی دیگر به نوشته روزنامه با خراب شدن وضعیت در افغانستان مخصوصاً در ولایت هلمند قوماندانان قوای امریکا علایمی را نشان می‌دهند که از رئیس جمهور اوباما خواهند خواست که در این مورد تجدید نظر کند.

بیانات اخیر فرماندهان امریکا در مورد افزایش فعالیت القاعده و تهدیدهای گروه دولت اسلامی هم نشان دهنده آنست که امریکا شاید حاضر نشود به زودی خاک افغانستان را ترک کند.