-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ اردیبهشت ۳, جمعه

بحران به سرزمین هوگوچاوز رسید.

ونزوئلا پارتنر ایران است و امکان انتقال تقابل از خاور میانه به کشور نفتی ونزوئلا وجود دارد.


دولت ونزوئلا با هدف مقابله با بحران فزاینده انرژی در این کشور، از هفته آینده روزانه برق را برای چهار ساعت قطع خواهد کرد.
ونزوئلا در میان خشکسالی شدید، که باعث افت تولید برق هیدروالکتریکی شده، برنامه قطعی روزانه برق را برای ۴۰ روز اعلام می کند.
این تازه ترین ضربه به اقتصاد ونزوئلاست، که از افت شدید بهای نفت که عمده ترین صادرات آن است، رنج می برد.
پولار، بزرگترین شرکت آبجوسازی ونزوئلا، هم اعلام کرده است که تولید خود را متوقف خواهد کرد چون نقدینه کافی برای وارد کردن جو ندارد.
این شرکت که ۸۰ درصد آبجوی کشور را تولید می کند می گوید ۱۰ هزار کارگر آن تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.
لوئیس موتا دومینیگز، وزیر انرژی ونزوئلا، روز پنجشنبه گفت که زمان قطع برق به طور روزانه در روزنامه ها و وبسایت وزارتخانه منتشر خواهد شد. او افزود که این قطعی بین ساعات ۸ شب تا ۱۲ ظهر اتفاق نخواهد افتاد.
بحران انرژی ونزوئلا در تمام سال درحال عمیق تر شدن بوده است و در ماه فوریه از مراکز بزرگ خرید خواسته شد ساعات کاری خود را کاهش دهند و خود اقدام به تولید برق کنند.
نیکلا مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، نخبگان صنایع و بخش مالی را به تبانی با آمریکا برای تخریب اقتصاد کشور متهم کرده است.
او لورنزو مندوزا، مدیر شرکت پولار، را متهم به همبستگی با مخالفانی کرده که اکنون در پارلمان این کشور اکثریت دارند.
بسیاری از رهبران صنایع و مخالفان، بحران انرژی و کمبود کالاهای اساسی را به سوءمدیریت دولتی نسبت می دهند.
به گفته آنها کنترل شدید پول رایج کشور که در سال ۲۰۰۳ از سوی هوگو چاوز رئیس جمهور وقت معرفی شد، از دیگر عوامل وخامت اوضاع اقتصادی است.
اقتصاد ونزوئلا شرایط ناگواری را سپری می کند؛‌ از جمله از تورم افسارگسیخته، کمبود بعضی کالاهای اساسی و افت درآمد نفت رنج می برد.
اقتصاد این کشور تا حدود بسیار زیادی به نفت بستگی دارد که بهای آن در دو سال اخیر از بشکه ای بیش از ۱۰۰ دلار به حدود ۴۰ دلار یا گاه کمتر کاهش یافته است.