-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ اردیبهشت ۱۲, یکشنبه

پارلمان عراق به تصرف شورشیان درآمدهصدها نفر از معترضان به دولت عراق با سردادن شعارهایی علیه دولت وارد ساختمان پارلمان این کشور شدند. همزمان در پی یورش معترضان به منطقه سبز، نخست وزیر عراق وضعیت اضطراری اعلام کرد.
اکثر معترضان از طرفداران مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه به شمار می‌آیند. آنها پس از شکستن گیت‌های ورودی به «منطقه سبز» بغداد، مجلس این کشور را نیز به تصرف خود در آوردند.

منطقه سبز بغداد، منطقه‌ای است که وزارتخانه‌ها، مراکز دولتی، پارلمان و سفارتخانه‌ها در آن واقع شده و تدابیر شدید امنیتی در آن رعایت می‌شود.

به گزارش رویترز، معترضان با تجمع در پارلمان و همچنین پل رودخانه دجله و با سردادن شعار «ترسوها فرار می‌کنند» آشکارا به نمایندگان پارلمان عراق تاختند.

معترضان خواستار رأی مثبت نمایندگان پارلمان به کابینه جدید این کشور هستند، کابینه‌ای که به توصیه مقتدی صدر باید از اعضای تکنوکرات‌ و فاقد وابستگی‌های حزبی و قومی تشکیل شود.

در ویدیوهایی که از تصرف پارلمان عراق منتشر شده است معترضان شعارهایی در حمایت از مقتدا صدر و انحلال دولت سر می‌دهند.

آخرین خبرها از تصرف پارلمان عراق حاکی از غارت و تخریب ساختمان این نهاد است.
مقتدی صدر همچنین خواستار تغییر دست‌کم ۱۴ عضو کابینه ۱۶ نفره دولت فعلی عراق شده است. این مسئله مخالفت حیدر عبادی، نخست وزیر عراق را نیز برانگیخته است.

نمایندگان پارلمان عراق نیز در روزهای اخیر با تشکیل این کابینه مخالفت کردند و حتی پارلمان عراق موفق به تشکیل جلسه درباره کابینه جدید نشد.

کابینه فعلی دولت حیدر عبادی در عراق بر مبنای قومیت و نژاد تشکیل شده و به زعم بسیاری فاقد اعضای سیاستمدار و تکنوکرات است.

در هفته‌های اخیر نیز طرفداران مقتدی صدر چندین و چند تظاهرات علیه دولت ترتیب داده و خواسته‌های خود را به طور علنی اعلام کرده بودند.