-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ اردیبهشت ۱۶, پنجشنبه

معضل دیورند زخم شادی شده است.

جاوید کوهستانی تحلیلگر امور امنیتی امروز در زمینه سکوت معنادار رهبران افغانستان در ارتباط با حمله های راکتی پاکستان به شرق کشور در برنامه «فراخبر» گفت:


 هیچ شکی نیست که حمله های راکتی در شرق کشور به ویژه کنر و نورستان از سوی پاکستان انجام شده اما باور من این بوده که پاکستان می خواهد فشار همه جانبه و پیوسته به افغانستان بر سر مساله خط دیورند وارد کند.

وی افزود: پاکستان می خواهد با اجرای آتش توپخانه ای در نوار مرزی دیورند، بحث این مرز را با افغانستان یک طرفه کند تا افغانستان هم خط دیورند را به عنوان یک مرز و سرحد بین المللی به رسمیت بشناسد.

تحلیلگر امور امنیتی تاکید کرد: در مرز شرقی افغانستان، مردم ملکی زندگی می کنند و هیچ هراس افکن و تروریستی وجود ندارد که بگوییم جنگ بخاطر مساله ای دیگر غیر از مرز دیورند است.

کوهستانی تصریح کرد: متاسفانه مسوولان کشور ما بدون توجه به کشتار مردم بیگناه در شرق افغانستان فقط ادعا و اظهار نظرهایی ساده و معمولی در مورد دیورند می کنند و هیچ اقدام عملی در این راستا مشاهده نمی شود.

وی ادامه داد: باید وضعیت مرز دیورند هر چه زودتر مشخص شود تا آرامش به ولایت های شرقی کشور بازگردد.

این تحلیلگر امور امنیتی با بیان اینکه برخی از دولتی ها خود جاسوسان دستگاه استخباراتی پاکستان هستند، گفت: بسیار متاسف هستیم که حکومت در برابر پاکستان و حمله های طالبان موضع انعطاف داشته و منافع شخصی را همواره می سنجد و همگان می دانند که بسیاری از دولتی ها خود جاسوسان استخبارات پاکستان هستند.