-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ خرداد ۳, دوشنبه

احتمال دومین «شورای هم آهنگی» جنگ


امت نیوز: ترکیه و عربستان سبب تقویت موقعیت حکمتیار در افغانستان شده‌اند :


به گزارش روزنامه پاکستانی "امت نیوز"، ترکیه و عربستان از توافقنامه صلح حکمتیار با دولت افغانستان حمایت کرده‌اند و این موضوع نیز سبب تقویت موقعیت رهبر حزب اسلامی در افغانستان شده است.
عربستان به دولت افغانستان پیشنهاد کرده که در صورت حضور حکمتیار در کابل، یک میلیارد دلار به افغانستان اختصاص خواهد داد.
مقامات ریاض همچنین گفته‌اند در صورت حضور اعضای حزب اسلامی در دولت افغانستان ، پروژه‌های چند میلیارد دلاری در افغانستان اجرا خواهد کرد.
برخی منابع میگویند که حمایت این کشورها از حزب اسلامی گلبدین حکمتیار سبب نگرانی مقامات آمریکایی نیز شده است.
گفته میشود که سازمان ناتو نیز به حزب اسلامی حکمتیار گفته است که دولت کابل آزادی‌های سیاسی به این حزب را در افغانستان فراهم خواهد کرد.
رئیس جمهور ترکیه نیز با ارسال پیامی گفته است که در صورت ورود حکمتیار به کابل، اردوغان برای استقبال از وی به کابل سفر خواهد کرد.
حمایت های آنقره و ریاض از مذاکرات صلح حکمتیار با دولت افغانستان نشان از آن دارد که گلبدین حکمتیار از عواملی است که میتواند اهداف عربستان سعودی را در افغانستان پیاده سازی کند و به ترویج وهابیت در افغانستان کمک کند.