-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ اردیبهشت ۲۶, یکشنبه

نشنال اینترست: باید پوتین را سرجایش بنشانیم

نشریه آمریکايی "نشنال اینترست" در مطلبی به بررسی خطر تهدیدات پیاپی هسته ای از جانب پوتین پرداخته و نوشته است: 


آمریکا و ناتو باید این تهدیدات را هرچه زودتر متوقف کنند. باید پوتین را سرجایش بنشانیم.

به گزارش ایسکانیوز، در این مقاله آمده است: وزیر دفاع آمریکا اخیرا تاکتیک های قدرت نمایی هسته ای روسیه را قویا زیر سوال برد و اذعان کرد که قدرتنمایی های روسیه در مورد سلاح های هسته ای تنها با هدف ارعاب غرب صورت می گیرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه همواره از کشورش به عنوان یک ابرقدرت هسته ای یاد می کند. حتی او سال 2014 هنگام لشکرکشی به کریمه هم به اوکراین و غرب هشدار استفاده از نیروی هسته ای را داده بود. و پیش از آن نیز طی جسارتی که به سفیر روسیه در دانمارک شده بود، کرملین تهدید کرد که این کشور را با سلاح هسته ای مورد هدف قرار خواهد داد.

چنین لفاظی هایی از سوی روسیه نگران کننده است، به ویژه که این کشور در حال نوسازی زرادخانه های هسته ای است و از دکترین "تشدید قدرت تاکتیکی-هسته ای برای کاستن از تنش" پیروی می کند.

در حالیکه آمریکا و ناتو دیگر نیازی به افزودن بر میزان سلاح های هسته در اروپا ندارند، اما در عین حال باید تهدیدهای هسته ای کرملین را هرطور که شده کنترل کنند، اینجا همان جاییست که نقش وزیر دفاع آمریکا بیش از پیش پررنگ می شود. او باید طی یک سخنرانی بازدارنده تهدیدهای کلامی رییس جمهور روسیه را خنثی کند.

وزیر دفاع آمریکا باید تاکید کند که یک سلاح هسته ای چه در مقیاس بزرگ و چه کوچک در هر صورت یک تهدید جدی است، حتی یک بمب اتمی کوچک هم می تواند پیمان 70 ساله عدم استفاده از سلاح های هسته ای را نقض کند و نقض این پیمان عواقب غیرقابل پیش بینی و وخیمی خواهد داشت.

این پیام باید به گوش پوتین برسد. زمان آن فرارسیده تا رهبری روسیه بداند قدرتنمایی هسته ای دیگر یک تاکتیک امن، قابل قبول و موفق نخواهد بود. بدون تهدید هسته ای روسیه، جهان امن تر است.