-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ اردیبهشت ۲۲, چهارشنبه

دولت اسلامی: ناسیونالیزم، سیکولار ودموکراسی خلاف احکام اسلام است.

علوم، ریاضیات، هنر و موسیقی از نصاب آموزشی داعش حذف گردید. درست مثل سلف الصدق شان ( طالبان)


تغییرات داعش مؤسسات فرهنگی، آموزشی و فرهنگی را دربرمی گیرد. برای اعمال این تغییرات، داعش یا از تهدید و اجبار استفاده کرده است و یا سعی کرده است با تفاسیر اسلامی مردم را اغوا کند.

به گزارش فرارو به نقل از نیوزویک، نظام آموزشی در مناطق تحت کنترل داعش در مقایسه با دیگر مناطق سوریه بیشترین تغییر را داشته است. این تغییرات اساسی نتیجه تصمیمات داعش در سال گذشته است که با تأسیس اداره آموزش وپرورشی به نام "دیوان آموزش" آغاز شد. این نام و بخصوص کلمه "دیوان"، نشان دهنده تلاش داعش برای تغییر نظام آموزشی در مناطق تحت سلطه اش است.

اولین اقدام "دیوان"، از میان بردن سیستم آموزشی موجود و اجبار کادر اداری مدارس به شرکت در کلاس های احکام اسلامی در رقه بود. در این کلاس ها از آنها خواسته می شود "ذهن هایشان را پاک سازی کنند" تا عقاید قبلی شان درباره ناسیونالیسم، سکولاریسم و دموکراسی که برخلاف احکام اسلام است، اصلاح شوند.

با آغاز اولین سال تحصیلی در رقه در اکتبر 2013، کمیته هایی مرتبط با گروه های نظامی تشکیل شد. اولین برنامه تحصیلی شامل مدارس ابتدایی برای کودکان هفت تا یازده سال می شد. عکس هایی از کتب مدارس ابتدایی پایتخت داعش دیده شده که شامل قوانین اسلام و اصول توحید به زبان عربی است. داعش به طور کامل دروسی مانند علوم، ریاضیات، هنر و موسیقی را که درگذشته تدریس می شدند، از این دوره حذف کرد.

در ویدئوهای منتشر شده از داعش در مدارس، تمرکز واضحی بر فعالیت های تفریحی دیده می شود که در آن کودکان را به جنگیدن و شرکت در جهاد تشویق می کنند. در برخی از این کلیپ ها تعلیم فیزیکی کودکان و آموزش نحوه استفاده از اسلحه به وضوح دیده می شود.

احمد، یک معلم دوره راهنمایی که در سال 2014 رقه را ترک کرد می گوید: "برنامه آموزشی دوره راهنمایی با آنچه درگذشته تدریس می شد کاملاً متفاوت است. آنها هرگونه اشاره ای به ملی گرایی و جمهوری عربی سوریه را با حکومت اسلامی جایگزین کرده اند. همچنین تمام تصاویری که بازتابی از ترکیب جنسیتی داشت حذف شده است، آموزش موسیقی ممنوع است و ریاضیات نادیده گرفته شده است. آنها تمام نمونه ها و مثال های موجود از پول قرض دادن، دموکراسی و رای دادن را از میان برده اند."

داعش از دوره ابتدایی تفکیک جنسیتی انجام داده و تنها روز تعطیل هفته را به جای شنبه؛ جمعه اعلام کرده است.

تلاش های داعش برای تغییر نظام آموزشی به تغییر کتاب های مدارس راهنمایی برای کودکان 12 تا 15 سال رسید. یکی از مهم ترین کتاب های مدارس داعش، کتاب "التوحید" نوشته محقق اسلامی معروف و بنیان گذار وهابیت، محمد بن عبدالوهاب هست. کتاب های دیگر حدیث های حضرت محمد، زندگی پیامبر اسلام، علوم قرآنی، فقه اسلام و اصول اسلام می باشند.

در دروس دوره راهنمایی ریاضیات، علوم، فیزیک، شیمی، زبان انگلیسی، انشا، عربی، تاریخ، جغرافیا و منتخبی از ادبیات نیز ثبت شده اند.

همچنین، داعش علامت بین المللی بعلاوه (+) در ریاضیات را حذف کرد و علامت جدید Z را جایگزین آن کرد. دلیل داعش برای این کار شباهت علامت + به صلیب است که سمبل مسیحیت می باشد: از این علامت تقلید از کافران و بنابراین ممنوع است.

جالب است که داعش تأکید دارد خانواده ها فرزندهایشان را به مدرسه بفرستند. بااین وجود، بسیاری از خانواده ها از ترس حملات هوایی از فرستادن کودکانشان به مدرسه امتناع کرده اند. طبق گزارش کمپین "رقه در سکوت سلاخی می شود"، بسیاری از خانواده ها در منزل به فرزندانشان آموزش می دهند.

در 25 فوریه 2014، داعش دانشگاه "موصل" در عراق را با نام جدید "دانشگاه اسلامی" بازگشایی کرد. اما برخلاف تلاش های داعش برای آرام کردن شرایط و بازگشت به حالت عادی، اساتید دانشگاه حاضر به تدریس نیستند.

طبق بیانه ای از "دیوان آموزش"، برخی گروه های دانشگاهی مانند حقوق، علوم سیاسی، تربیت بدنی و فلسفه به همراه گروه های گردشگری و هتلداری بسته شده اند. داعش دروس دموکراسی، فرهنگ و آزادی های عمومی را از برنامه آموزشی دانشگاه حذف و خواندن نمایشنامه و رمان در گروه زبان خارجه را ممنوع کرد.

از آنجا ئیکه داعش به متخصصان پزشکی نیاز دارد، "دیوان آموزش" یک دانشکده پزشکی در رقه تأسیس شد. بعد از سه سال تحصیل در این دانشگاه، به دانشجویان مدرک و مجوز طبابت در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی داده می شود.

طبق گزارش کمپین "رقه در سکوت سلاخی می شود"، حقوق معلمان بین 50 تا 60 درهم نقره در ماه است که برابر با 75 تا 90 دلار در ماه است. این میزان تنها برای خرید نان در یک خانواده کفایت می کند.

هدف داعش ایجاد یک نظام آموزشی کاملاً جدید است که از طریق آن عقایدش را میان کودکان و نوجوانان گسترش دهد و در آینده آنها را در اختیار ارتش خود درآورد. برای رسیدن به این هدف از تهدید و اغفال کودکان استفاده می کند و به سرعت صدها کودک را به جمع مبارزان خود افزوده است.