-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ اردیبهشت ۲۸, سه‌شنبه

چرت گویی تورنتو ستار درباره گلبدین

صلح افغانستان را نشریه تورنتو ستار آن هم در وجود حکمتیار خواب دیده است.


روزنامۀ تورنتو ستار چاپ کانادا با اشاره به گفتگوها روی توافقنامۀ صلح با گلبدین حکمتیار می‌نویسد، توافقنامۀ صلح با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار می‌تواند یک الگوی بالقوه برای ختم جنگ پانزده ساله در افغانستان باشد.

به نوشته روزنامه، بر اساس شرایط این توافقنامۀ بیست و پنج ماده‌ای که یک مسودۀ آن در اختیار آژانس خبری اسوشیتدپرس قرار گرفته است، حزب اسلامی گلبدین حکمتیار جنگ را بر ضد حکومت کابل متوقف ساخته، به احترام از قانون اساسی افغانستان متعهد شده و همۀ روابط‌ اش را با سایر گروه‌های مسلح و ضد حکومتی قطع می‌کند. در بدل آن اعضای این گروه شامل عفو عمومی شده و زندانیان آن از محابس افغانستان رها خواهند شد.

روزنامۀ تورنتو ستار می‌نویسد، گلبدین حکمتیار که سن وی به هفتاد نزدیک است، توسط ایالات متحده امریکا یک تروریست جهانی خوانده شده و در یک صف با اسامه بن لادن در لست سیاه سازمان ملل متحد قرار دارد.

بر اساس مسودۀ این توافقنامه، حکومت افغانستان روی رفع این محدویت‌ها کار خواهد کرد.

به نوشتۀ روزنامه تورنتو ستار، برخی افرادی که در این گفتگوهای اشتراک دارند گفته اند که توافقنامۀ صلح با گلبدین حکمتیار می‌تواند، جنگجویان طالب را به ختم شرکت در جنگ تشویق نموده و در نهایت به صلح کامل منجر شود.