-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ خرداد ۲۴, دوشنبه

احساساتی نباشید؛ پاکستان درجنگ برنده است
برخورد نظامی میان نظامیان مرزی افغانستان و پاکستان در تورخم که عصر امروز به وقوع پیوست، نخستین جنگ مستقیم نظامیان پاکستان با نیروهای افغانستان نیست. برخی از هموطنان ما در زمان وقوع اینگونه برخورد ها بسیار احساساتی می شوند و از آمادگی خود برای جنگ مستقیم با پاکستان در دفاع از افغانستان سخن می گویند تا گویا با پاکستان یک طرفه کنند و افغانستان را برای ابد از شر پاکستان نجات دهند. اما هموطنان ما متوجه نمی شوند که جنگ پاکستان نه در تورخم و نقاط مرزی بلکه در عمق خاک افغانستان و تا فاریاب و هرات و بادغیس و قندوز ادامه دارد. پاکستانی ها امارت طالبی خود را در درقد تخار و در کنار رود آمو منطقۀ مرزی با تاجکستان بر پا کرده اند. نظامیان پاکستانی نه در تورخم که در ولایات مختلف افغانستان می جنگند. در این مقالۀ سایت افغان سباوون از جنگ مستقیم نظامیان پاکستانی در ولسوالی های گیلان و گیزاب ولایت غزنی سخن می رود و گفته می شود که پس از مرگ رهبران طالبان و به خصوص پس از قتل ملا اختر منصور حضور مستقیم نظامیان پاکستانی در جنگ بیشتر و گسترده تر شده است. 
وقتی پاکستانی ها به صورت مستقیم با نظامیان خود در داخل افغانستان می جنگند آیا بهتر نیست تا دولت افغانستان به جای ضیاع وقت به نام مذاکره با طالبان با پاکستان وارد مذاکره شود؟
محمداكرام انديشمند