-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ خرداد ۱۹, چهارشنبه

هالیوود مستحق اصلی برای سا ختن فیلم"مولانا"

فیلم بوعلی سینا را هم هالیوود ساخت.


با متنی از فیلمنامه‌نویس «گلادیاتور» و با بازی کاپریو و داونی جونیور فیلم مولانا ساخته می شود

دیوید فرانزونی فیلمنامه نویس برنده اسکار در حال نوشتن فیلمنامه‌ای از زندگینامه مولانا است و در عین حال با انتقاد روبه رو شده چون می‌گوید دوست دارد دی کاپریو این نقش را بازی کند.

به گزارش مهر به نقل از اکسپرس، این فیلمنامه نویس که فیلمنامه ‌«گلادیاتور» را نوشته چندی پیش به استانبول سفر کرد تا با محققان و کارشناسان زندگی مولانا ملاقات کند و بتواند با تکمیل فیلمنامه ساخت آن را سال آینده کلید بزند.

فرانزونی گفته است دلایل زیادی برای ساخت چنین فیلمی وجود دارد. فکر می‌کنم یک دنیای دیگر وجود دارد که لازم است درباره‌اش حرف بزنیم. رومی در آمریکا نیز بسیار محبوب است. باید به او چهره بدهیم و داستان زندگی‌اش را روایت کنیم.

فرانزونی و استفن جوئل براون تهیه کننده گفته‌اند دوست دارند لئوناردو دی کاپریو در نقش رومی جلوی دوربین برود و رابرت داونی جونیور نیز در نقش شمس تبریزی بازی کند.

آنها افزوده‌اند: این سطح بازیگرانی است که ما دوست داریم در این فیلم و در نقش این شخصیت‌ها ظاهر شوند.

فرانزونی که درباره این شخصیت قرن ۱۳ نوشته، افزوده است: رومی شبیه شکسپیر است؛ او شخصیتی با بی‌نهایت استعداد است و برای مردم و جامعه خودش بسیار باارزش است و این اهمیت تا جهان امروز نیز آمده است.


نکته

ساخت فیلم با موضوع مولانا شاعر پرآوازه‎ فارسی سال هاست که توجه بسیاری از فیلمسازان جهان را به خود معطوف کرده است. هم چنان که بهترین فیلم ها با موضوع شاهنامه را دیگران ساخته اند و فیلم بوعلی سینا را هم هالیوود ساخت ظاهرا برای ساخت فیلم در باره مولانا هم باید منتظر هالیوود باشیم!

فیلم زندگی نامه مولانا محصول مشترک سینمایی ترکیه و هالیوود خواهد بود وجورج کلونی و لئوناردو دی کاپریو از بازیگران سرشناس هالیوود در آن ایفای نقش خواهند کرد‌.

این در حالی است که در ایران به جز سریال« جلال الدین» که از تلویزیون پخش شد و متاسفانه چندان توفیقی در جذب مخاطب نداشت، چند پروژه سینمایی هم به دلیل نبود بودجه معطل مانده است.

از آن جمله مجتبی راعی گفته بود:ساخت فیلم "طاووس مست" با محوریت زندگی مولانا به دلیل نبود بودجه متوقف شده است.

این کارگردان تصریح کرده بود: سرمایه گذار ترکیه ای حاضر به سرمایه گذاری است اما سرمایه گذار ایرانی برای انجام کار نداریم.

محمدرضا اصلانی‌ هم که برای ساخت فیلم مولانا پا پیش گذاشته بود چند سال پیش در گفت و گو با خراسان انگیزه اصلی خود برای ساخت فیلم "مولانای بزرگ" را مقابله با آثاری دانست که تصویری نادرست و ناشایست از زندگی و تفکر مولانا و روابط وی با شمس ارائه می‌دهند اما گلایه من این بود که بودجه لازم برای ساخت آن فراهم نشد و کار متوقف شده است.