-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ تیر ۳, پنجشنبه

حکومت مفلوج دوام نمی کند.

با شرایط سیاسی موجود، صلحی در کار نیست.


چه مذاکرات دولت با طالبان ادامه پیدا کند چه ادامه پیدا نکند، یک چیز مشخص است و آن این که حکومتداری فلج گونه دو سال گذشته در این کشور نمی تواند ادامه پیدا کند. این رفتار تهاجمی دولت با مخالفان (مدنی) و علاقمند به کارگزارن فاسد قدرت به عصر زمامداری حامد کرزی بازمی گردد. این در حالی است حکومتداری بهتر فضای سیاسی را برای مذاکرات باز می کند و مواضع دولت در مذاکرات را تقویت می کند. حکومتداری بهتر همچنین ظرفیت نیروهای امنیت ملی افغانستان در میدان جنگ را بالا برده و در نهایت باعث می شود که طالبان پای میز مذاکره بنشینند. با این حال، نخبگان سیاسی افغانستان به جای این که با هم متحد شوند، اغلب جناحی عمل کرده و بر طبل قطب بندی های قومی و سیاسی می کوبند.      
در این میان دولت وحدت ملی که در پی انتخابات جنجالی ریاست جمهوری در سال 2014 شکل گرفت با حضور اشرف غنی، رئیس جمهور، و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت، هیچ گاه بر روی پایه های خود نایستاده و مشکلات اساسی ساختاری دولت حل نشده باقی مانده است.
برخی از سیاستمداران افغانستانی از جمله حامد کرزی حتی ادعا می کنند که ماموریت دولت وحدت ملی در سال 2016 به پایان خواهد رسید. این افراد خواستار برگزاری انتخاباتی جدید یا تشکیل یک مجمع قانون اساسی، مانند لویه جرگه برای تغییر در دولت فعلی یا تشکیل دولت جدید هستند.  اما دولت فعلی افغانستان هر دو نظر را رد کرده است. می توان گفت، گرچه دولتمردان افغانستانی هیچ تمایلی به بازگشت جنگ داخلی را ندارند اما اقدامات خودخواهانه و بی ملاحظه آنان افغانستان را در وضعیت بسیار دشواری قرار داده است. به همین دلیل با توجه به شرایط امروز، مذاکرات با طالبان حتی اگر محقق شود هم، نمی تواند صلح را به این کشور بیاورد.
منبع: وکس /تحریریه دیپلماسی ایرانی