-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ تیر ۴, جمعه

خطر قیام ضد حکومتی در هرات

ناتو در همین حال از وضع ناجور در استان هرات و دیگر استان های غربی مجاور خبرداده است.


گزارشنامه افغانستان با تکیه بر یافته های خبری و گزارش های «تحلیل شده» از چند مرجع، احتمال میدهد که تحرکات یک جریان جدید متشکل از جوانان واخورده و به جان رسیده، خطر یک قیام مسلحانه ضد حکومتی درهرات را فربه کرده است. تا این دم، از ولایت هرات، و نتایج مدیریت منفی حلقات مرکز در آن ولا، گزارش های غیر عادی واصل می شود.

درگزارش های اولیه آمده است که شماری از حلقات،  قیام برضد حکومت را یگانه راه خروج ازین مخمصه اعلام کرده اند.  زیر پوست «دروازه افغانستان» چیزهایی در جریان است. چه حال افتاده است ساکنان مسالمت جو و خوش گذارۀ هرات را که به طراحی و سازماندهی یک جنبش پرخاشگر رضا داده اند؟ تقدیر هرات را چنین رقم زده اند که همیشه  امور دولتی در دست اهالی دیگر ولایات قرار داشته باشد.

پیوست با این تحرکات، پایگاه خبری آمریکایی «استار اند استریپس» در گزارشی به نقل از مقامات ناتو از مشکل کمبود نیرو در ارتش افغانستان خبر داده و ایران را مقصر این جریان دانسته است.
مقامات ناتو ادعا کردند که جذب  و بسیج نیرو توسط ایران از مردان افغانی در مناطق مجاور مرزی دو کشور ( ازجمله هرات) برای اعزام به سوریه، سبب شده ارتش افغانستان در غرب این کشور با کمبود نیرو مواجه شود.
بنا بر این ادعا، تعداد بسیج و جذب نیرو برای ارتش افغانستان درولایت هرات و دیگر ولایت های غربی مجاور مرز ایران کاهش یافته و ارتش دچار کمبود نیرو شده است.
«استیو لاتسکی» معاون فرمانده فرماندهی کمک، مشاوره و آموزش ارتش آمریکا در افغانستان در این باره گفته که «اگر افغانستان نتواند سرعت خود را برای به کارگیری نیرو حفظ کند، این مساله مشکل و دردسر ایجاد خواهد کرد».
این مقام ارشد نظامی ناتو و امریکا در ادامه ادعایش تصریح کرد: «ایران بهتر از ارتش افغانستان پول می دهد و همچنین آنها(افغان ها در سوریه) احتمالا مجبور نیستند که با اعضای خانواده شان بجنگند».
یک مقام ارشد نظامی ایتالیا به نام «روبرتو ویگلتا» که در قالب نیروهای ناتو در افغانستان مستقر است، با تکرار ادعاها علیه ایران گفته که «در منطقه مشکلات زیادی در قبال ایران وجود دارد».
گزارش دیگر حاکی است که عوامل قیام در هرات برخلاف گذشته با ایران مخالفت ندارند.