-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ تیر ۵, شنبه

یک سند رسمی در بارۀ احتمال تغییر درهرات- فراه

هشدار ایران در مورد قدرت گرفتن «داعش خراسان»
وقتی ایران صریح مطرح می کند که «امنیت در مرزهایش با افغانستان به معنی امنیت خود و امنیت در منطقه است.» معنی اش این است که ایران با تمام نیرو از قدرت های ضد داعش درافغانستان ( مجاهدین وطالبان) حمایت کرده واگر لازم افتد، خود وارد عمل می شود.معاون نماینده ایران در سازمان ملل در مورد قدرت گرفتن گروه های تروریستی مانند "داعش خراسان" به شورای امنیت هشدار داد. ایران نگران گسترش فعالیت گروه های تروریستی در مرزهای شرقی این کشور با افغانستان است.

به گزارش دویچه وله، غلامحسین دهقانی، معاون نماینده دائم ایران در سازمان ملل سه شنبه در نشست شورای امنیت در مورد قدرت گرفتن گروه های تروریستی در کشورهای همسایه ایران هشدار داد.

غلامحسین دهقانی خواستار مقابله با گروه هایی مانند "داعش خراسان"، "نهضت اسلامی ازبکستان" و "نهضت اسلامی ترکستان شرقی" شد.
گروه تروریستی "داعش خراسان" در پی برپا کردن یک حکومت در خاک ترکمنستان، ازبکستان و شرق ایران است.

"داعش خراسان" در فهرست گروه های تروریستی ایالات متحده آمریکا قرار دارد. اعضای این گروه بیشتر در افغانستان و پاکستان فعال هستند.

داعش خراسان (۱۱ جون / ۲۲ جوزا) مسئولیت حمله به یک ستاد پلیس در ولایت ننگرهار افغانستان را بر عهده گرفت. در این حمله ۱۴ افسر پلیس کشته شدند.

دولت ایران نگران قدرت گرفتن گروه های تروریستی در افغانستان است. افغانستان بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک با ایران دارد.

دهقانی در نشست شورای امنیت با اشاره به گزارش دبیرکل سازمان ملل، از شدت گرفتن درگیری های مسلحانه در افغانستان که از سال ۲۰۰۱ تاکنون بی سابقه بوده ابراز نگرانی کرد.

معاون نماینده دائم ایران در سازمان ملل با تأکید بر چالش های امنیتی افغانستان از شورای امنیت خواست به دولت وحدت ملی افغانستان برای مقابله با گروه های تروریستی کمک کند.

ایران خود را حامی دولت افغانستان می داند و در پی گسترش همکاری های دو جانبه با این کشور است.

غلامحسین دهقانی در نشست شورای امنیت بر حمایت کامل جمهوری اسلامی ایران از برقراری امنیت، ثبات و توسعه پایدار اجتماعی و اقتصادی افغانستان تاکید کرد و گفت: «از نظر ایران امنیت در مرزهایش با افغانستان به معنی امنیت خود و امنیت در منطقه است.»

مشکل ترانزیت مواد مخدر از افغانستان از مسیر ایران به سوی اروپا و مسئله اقامت پناهجویانی که از افغانستان به ایران آمده اند، از جمله مواردی هستند که ایران خواستار همکاری بیشتر در مورد آنها با دولت افغانستان است.