-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ تیر ۱۸, جمعه

کجاست فرهنگ اسلامی و افغانی؟

انستیتیوت صلح و جنگ
کشوری که فرهنگ و افتخاراتش با رنگ و روغن دروغ های اسفبار طراحی می شود. 


یک نشریه دیگر غربی در مورد یک رسم و رواج در غرب افغانستان، مقالۀ را نشر کرده‌است.

انستیتیوت صلح و جنگ می‌نویسد: در مناطق دور افتاده ولایت غور که افراد تفنگ به دست در آنجا‌ها حاکم اند و حکومت اصلاً قدرتی ندارد، مردم دختران شانرا با مواشی در بدل طویانه مبادله می‌کنند.

این نهاد در مناطق دور افتاده ولایت غور که تخمین می‌شود در حدود سه صد هزار تن جمعیت داشته باشند، تحقیق شش ماهه را انجام داده و گزارش آنرا نشر کرده‌است.

نشریه اظهارات یک دختر به نام لیلا را گرفته که می‌گوید: پدرش چهل گاو از طرف مقابل گرفت و سپس به خود اشاره کرده و گفته است: در بدل چهل گاو، یک گاو را به آنها داد.

لیلا به نشریه انستیتیوت صلح و جنگ هم گفته که زندگی و وضعیتش خیلی بد است.

به باور نشریه، شماری از خانواده‌ها خوشحال اند که دختران شانرا به قوماندانان محلی بدهند زیرا آنها در بدل مواشی زیاد می‌دهند.

نشریه انستیتیوت صلح و جنگ اظهارات یک جنگسالار سی و پنج ساله را در ولسوالی دوالینه غور نقل کرده که می‌گوید: یک زمان دختری را که می‌خواست در بدل پرداخت مواشی زیاد به دست آورد و با او ازدواج کرد اما حالا این قوماندان گفته که وضعیت زندگی‌اش تغییر کرده و نه پول دارد و نه هم اسلحه.

انستیتیوت صلح و جنگ در ادامه نوشته که برخی مقام‌های محلی در غور برایش گفته اند: آنها جلو چنین رواج‌ها را گرفته نمی‌توانند و مبارزه و جلوگیری با چنین عرف‌ها، سال‌ها وقت می‌گیرد.