-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ مرداد ۱۱, دوشنبه

هشدار وزیر ایرانی

خطر جنگ در خاورمیانه با بی‌آبی و خشکسالی


وبلاگ دانشجو: بحران بی‌آبی در ایران جدی‌ است تا آنجا که روز سه‌شنبه 14 مرداد حمید چیت‌چیان، وزیر نیروی جمهوری اسلامی در کنفرانس ملی اقتصاد آب با اعلام اینکه تا سال 2030 میزان نیاز آب در کره زمین 40 درصد نسبت به میزان فعلی افزایش می‌یابد، هشدار داد «ادامه حیات و تمدن و بقای ایرانی‌ها به دلیل شرایط آبی کشور در معرض تهدید است».

در عین حال محققان موسسه «مکس پلنک» اعلام کردند تا سال 2050 دمای هوا در بخش‌هایی از آفریقا و خاورمیانه آنقدر بالا می‌رود که سکونت انسان در آنها غیرممکن می‌شود. کمتر از یک سل پیش نیز «ناسا» (سازمان فضایی آمریکا) در گزارشی پیرامون گرمایش جهانی و خشکسالی در 30 سال آینده اعلام کرد 45 کشور جهان در معرض خشکسالی شدید هستند که ایران در رتبه چهارم این هشدار قرار داشت.

احمد‌رضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی طی چند سال اخیر بارها به نقل از کارشناسان هشدار داده تهدیدات بعدی خاورمیانه نه بر سر نفت بلکه بر سر کمبود منابع آبی است.»