-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ مرداد ۱۱, دوشنبه

شبح کودتای «دوم» در ترکیه پرسه می زند.

پایگاه ناتو در انجرلیک با  7000 نیروی ضد شورش محاصره شده است.


برخی منابع خبری از حضور حدود ۷۰۰۰ نیروی پلیس به شدت مسلح ترکیه در اطراف پایگاه هوایی «اینجرلیک» و تعطیلی این پایگاه خبر دادند. برخی گزارش های تأییدنشده از احتمال اعزام این نیروها برای مقابله با کودتای جدید حکایت دارد.
به گزارش فارس، حدود 7 هزار نفر از نیروهای پلیس مسلح ترکیه با خودروهای زرهی پایگاه هوایی اینجرلیک را که توسط نیروهای ناتو مورد استفاده قرار می گیرد، محاصره و مسیر ورودی به آن را مسدود کردند. این در شرایطی است که دسترسی به این پایگاه هوایی پس از کودتای نافرجام تا حدی محدود شده بود.
بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، برخی گزارش های تأیید نشده از این امر حکایت دارد که این نیروها برای مقابله با یک کودتای جدید به این منطقه اعزام شده اند.
«عمر چلیک»، وزیر امور اروپای ترکیه اعلام کرد، این تنها یک «بازرسی امنیتی» عادی است. اما این حضور گسترده پلیس به شدت مسلح سوالاتی را در خصوص این «بازرسی امنیتی» مطرح می کند.
روزنامه «حریت» گزارش کرد که پلیس ضدترور گزارش هایی را در خصوص یک کودتای دوم توسط حامیان گولن برای براندازی رژیم اردوغان دریافت کرده است.
رسانه های محلی ترکیه بعد از کودتای نافرجام در این کشور که شب 15 جولای اتفاق افتاد، روی پایگاه اینجرلیک متمرکز شده اند. باوجود اینکه صحنه اصلی اتفاقات آن شب استانبول و آنکارا بود، اما اینجرلیک نیز برای مدتی توسط مقامات دولتی ترکیه تعطیل شد و دولت ترکیه چندین نظامی خود در این پایگاه را به اتهام دست داشتن در کودتا دستگیر کرده بود.
تعطیلی پایگاه اینجرلیک به دنبال موجی از تظاهرات در روز پنج شنبه گذشته در حمایت از اردوغان انجام گرفته است. تظاهرات کنندگان شعارهای «مرگ بر آمریکا» سر داده بودند و خواستار تعطیلی فوری پایگاه اینجرلیک شده بودند.
شرایط در اطراف پایگاه اینجرلیک هر لحظه امنیتی تر می شود، با این وجود وزیر امور اروپای ترکیه یک بار دیگر در توئیتر اعلام کرده که تنها یک «بازرسی امنیتی کلی» در پایگاه هوایی اینجرلیک انجام شده است و هیچ مشکلی در آنجا وجود ندارد.