-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ مرداد ۲۶, سه‌شنبه

عقب نشینی اردوغان در برابر بشاراسد

روزنامه حریت


دولت ترکیه سرانجام پذیرفت که کنار رفتن بشار اسد از رهبری سوریه فعلا مطرح نیست و این مسئله مربوط به آینده است. این نخستین بار است که دولت ترکیه با یک چرخش بزرگ سیاسی گام در راه خاتمه جنگ در سوریه بر میدارد. نخست وزیر ترکیه "ییلدریم" در مصاحبه که از وی در روزنامه "حریت" منتشر شد گفت:

حل مسئله سوریه بسیار نزدیک است و در آینده‌ای نزدیک شاهد تحولات امیدوار کننده‌ای درباره مساله سوریه خواهیم بود. دولت ترکیه یک پیشنهاد سه ماده‌ای برای حل بحران سوریه ارائه کرده که براساس آن مرزها ترکیه و سوریه محترم شمرده خواهد شد، درعین حال نباید به حزب اتحاد دموکراتیک سوریه برای ایجاد یک دولت مستقل اجازه داده شود و در مرحله آخر پناهجویان سوری مستقر در ترکیه و برخی کشورهای همسایه به کشورشان باز گردانده می شوند.

نخست وزیر ترکیه در باره فتح الله کولن روحانی متحد سابق اردوغان که در تبعید امریکا به سر می برد و متهم به رهبری کودتای اخیر در ترکیه است نیز گفت: در آینده نزدیک معاون ریاست جمهوری امریکا به ترکیه سفر خواهد کرد و ما خواست و دلائل خود را برای پس فرستادن کولن به ترکیه جهت محاکمه به وی خواهیم گفت.