-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ شهریور ۲۳, سه‌شنبه

توافق با حکمتیار «نهایی نشده است.»

احتمالات و تایید های اولیه تا کنون که از مراجع مختلف به شمول توضیحات دکترغنی، بیرون آمده، از نظر اجرایی ضمانتی ندارد.


خبر میرسد که مقامات ائتلاف شمال ( شریک حکومت درکابل) مخالفت خود با برخی مفاد توافق حکمتیار- دکترغنی را علنی تر مطرح کرده اند.

 آن ها در روزهای اول و دوم عید،  بحث های خود در بارۀ عواقب معاهده با گلبدین حکمتیار را داغ تر کرده اند؛ اما تا این دم، کدام نشانه یی از توافق نهایی به چشم نمی خورد.

پرداخت مقرری یک هزینه کلان از بودجه دولت به حکمتیار و تصویب قرارگاه های سیاسی و نظامی در سه نقطه محوری (خصوصن در کابل و شمال) به حزب اسلامی از نقاط اصلی مورد اختلاف است. مخالفان حکمتیار می گویند که حزب اسلامی کدام جبهه جنگی و لشکر ندارد تا ضمانتی نسبی در بهبود امنیت را به میان بیاورد.

منابع می گویند که این معاهده از هر جهت شکننده و غیرمطمئن است و هیچ یک از جوانب به شمول حکمتیار و گروه های ضد حکمتیار به رهبری شورای نظار و جمیعت اسلامی و استاد سیاف به اجرای بی درد سر مفاد توافق باور مند نیستند.