-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ شهریور ۱۹, جمعه

محوری در اطراف احمد «مسعود» درحال شکل گیری است

فرازهایی از گفت وگوی احمد «مسعود» با سایت افغانستان رو
مشکل تروریزم طالب و داعش با بازخوانی واجرای دکترین احمد شاه مسعود حل شدنی است.


می‌خواهم به عرصۀ سیاسی وارد شوم. اما این‌که چه زمانی، بستگی به شرایط دارد. تمام زندگی ما با سیاست گره خورده است. عهدی‌که با پدر بسته‌ام و تلاشی که برای درس خواندن کرده‌ام، هدف ما این بوده که یک روز وارد افغانستان و جریان سیاسی شویم. من می‌خواهم وارد سیاست شوم. چون مشکل کشور ما سیاسی است و ما باید این مشکلات را حل کنیم. انشاالله به کمک نسل جوان مشکلات را حل خواهیم کرد. این فرصت به زودی فرا می‌رسد. اما بسته به شرایط است. اگر شرایط و زمان را مناسب یافتیم، وارد عرصه خواهیم شد. تمام تلاش ما در 15 سال این بوده که وارد سیاست شویم. 
اگر او ( مسعود) زنده بود، چنین وضعیتی پیش نمی‌آمد. او متخصص جغرافیایی به نام افغانستان بود. اگر زنده بود، چنین شرایطی پیش نمی‌آمد؛ حتا اگر سناریو همین طور پیش می‌رفت و همین طور بن بست شکل می‌گرفت. چون، او دارای یک دکترین بود. 
در حال حاضر برای شکستاندن بن بست، هیچ راه حلی ندارید. اما اگر از برنامۀ شهید مسعود بپرسید، پاسخ دارید. قهرمان ملی دکترین واضحی دربارۀ وضعیت داشت. او برنامه داشت و قضیه را تعریف کرده بود. بن بست کنونی آن طوری که نشان داده می‌شود، کلان و حل ناشدنی نیست. با یک رهبری و مدیریت درست می‌توان حل کرد. مهمترین چالش ما در حال حاضر نبود رهبری است. ارتش و نیروهای امنیتی ما به صورت منظم جنگ می‌کند، عسکر ما در خط مقدم جبهه خون می‌دهد و قربانی می‌شود. مشکل فرماندهی و سوق اداره است. وقتی رهبری متزلزل بود و ضعیف و بی‌روحیه کار کرد، طوری که یک روز جنگ و یک روز صلح، عسکر هم بی‌روحیه می‌شود. در چنین شرایطی جنگ هم دوام‌دار و فرسایشی می‌شود. این مسأله باعث شکست هم می‌گردد. اما اگر مدیریت سالم وجود داشت، وضعیت طوری دیگر رقم می‌خورد. بدون شک احمدشاه مسعود دارای یک بینش واضح نظامی بود.
امیدوارم دنیا درک بکند که فکر، باور احمدشاه مسعود به یک اسلام معتدل بود. راه حل نابودی افراط گرایی و تروریسم، فکر و راه احمدشاه مسعود است. او این موضوع را در جنگ، سیاست و کار مردمی نشان داد. این راهی درست و تأثیرگذار است. اگر این راه تعقیب شود، نتیجه‌بخش خواهد بود. دکترین احمدشاه مسعود در مقابله با طالبان کارساز خواهد بود. طالب همان تروریست، داعش و افراطی است. اگر دکترین او مطرح شود و عملی گردد، بدون شک مشکل تروریسم آرام آرام حل خواهد شد.