-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ شهریور ۲۶, جمعه

هشدار ایران از ظهور داعش درافغانستان

اشاره: درحالی که دفاتر ونماینده گی طالبان درشهر های مختلف ایران مفتوح است، نماینده ایران هرنوع همکاری با طالبان را محکوم می کند.


«غلامعلی خوشرو» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل روز چهارشنبه در نشست سه ماهه شورای امنیت این سازمان که به منظور بررسی وضعیت افغانستان برگزار شد ضمن تاکید بر پایبندی کشورمان به تقویت صلح و ثبات در افغانستان، بار دیگر نسبت به ظهور داعش و شاخه های آن در افغانستان هشدار داد.

به گزارش ایرنا، وی یاد آور شد که بر اساس آخرین گزارش دبیرکل، متاسفانه افغانستان همچنان با چالش های عمده امنیتی روبه رو است و درگیری های مسلحانه در این کشور حدود 24 درصد نسبت به سال گذشته در همین دوره افزایش پیدا کرده است.

خوشرو با ابراز نگرانی از این که چشم انداز گفت وگوهای مستقیم با طالبان همچنان در ابهام است تصریح کرد که ایران ضمن حمایت از هر گونه تلاش دولت افغانستان برای برقراری صلح، اقدامات تروریستی طالبان و دیگر گروه های افراطی را محکوم کرده و هرگونه همکاری با این گروه ها را در تعارض با تلاش برای برقراری صلح در افغانستان می داند.

نماینده ایران یاد آور شد، جمهوری اسلامی ایران در نشست های پیشین این شورا نیز نسبت به ظهور و رشد داعش و شاخه های آن مانند داعش خراسان در افغانستان هشدار داده بود.

وی افزود، حمله تروریستی به تظاهرات مردم هزاره در روز دوم مرداد ماه سال جاری که داعش خراسان مسئولیت آن را بر عهده گرفت نشانه دیگری از خطر و تهدید داعش و شاخه های آن مانند نهضت اسلامی ازبکستان و نهضت اسلامی ترکستان شرقی است که باید بصورت جدی و در چارچوب مبارزه بین المللی با تروریسم به آن توجه کرد.

خوشرو به اقدامات مشترک کشورمان برای اجرای موافقت نامه های سه جانبه میان افغانستان، ایران و هند در زمینه توسعه بندر چابهار، طرح های تکمیل خطوط آهن خاف به هرات و خط آهن میل 78 در استان فراه، پل دوم رودخانه هیرمند و راه اندازی کریدور تجاری میان سه کشور هند، افغانستان و ایران بعنوان نمونه هایی از فعالیت ها در جهت تقویت ارتباط افغانستان با بازارهای جهانی اشاره کرد.