-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ شهریور ۱۴, یکشنبه

ادعای واشنگتن پست از «قوم گرایی» اشرف غنی در حکومت وحدت ملی افغانستاننشریه آمریکایی با متهم کردن رئیس جمهور افغانستان به قوم‌گرایی، نوشت که اشرف غنی مشاورانی از قوم و قبیله‌اش را گرد آورده است و از قومگرایی حمایت می‌کند.
نشریه آمریکایی «واشنگتن پست» در گزارشی نوشت: «اشرف‌غنی» رئیس‌جمهور افغانستان، از یک سو با فقر و خشونت مخالفان مسلح و از سوی دیگر با مخالفت‌های درون حکومت و انتقادهای تند همگانی روبرو است.در گزارش آمده است که غنی به مدیر مستبد متهم است و به‌دنبال اداره امور افغانستان بدون تفویض اختیارات کافی به مقامات دولت است همچنین احساسی نسبت به مردم عادی ندارد.
واشنگتن پست افزود: حکومت وحدت ملی در ایجاد اشتغال و تأمین امنیت ناموفق بوده است و ناامیدی در میان مردم عادی افغانستان نیز در حال گسترش است.
«تیمور شاران» نماینده گروه بین‌المللی بحران در افغانستان می‌گوید که اشرف‌غنی قربانی دیدگاه خودش است. دستور وی برای اصلاحات، انتظارات را بالا برد اما مردم باید نتایج این دستور را لمس کنند.
نشریه آمریکایی به نقل از یکی از مقامات دولتی افغان که نخواست نامش فاش شود نیز نوشت که غنی در انتصاب‌های سطح پایین مداخله می‌کند؛ وی وزرا را منصوب می‌کند، اما به آن‌ها اجازه و صلاحیت برای انجام کار نمی‌دهد.
در گزارش آمده است که اشرف‌غنی گرد خود مشاورانی از قوم پشتون گرد آورده است مانند چندین نفر از نزدیک‌ترین افراد به غنی از جمله «حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی افغانستان از قوم پشتون‌های غلجایی است.
تعدادی از ناظران نیز بر این باورند رئیس‌جمهور افغانستان که کتاب علمی «بازسازی دولت‌های ناکام» را نوشته باید از سبک اداره حامد کرزی رئیس‌جمهور سابق افغانستان بیاموزد در غیر این‌ صورت متضرر خواهد شد.